UPC Polska deklaruje, że chce wzmocnić swoją pozycję rynkową. Plan restrukturyzacji zakłada jednak rozwiązania, które mogą uderzyć w interesy pracowników. Reprezentujący załogę związek zawodowy toczy spór zbiorowy z pracodawcą. Niewykluczone, że dojdzie do pierwszego w historii Polski strajku u operatora internetowego.

Czy spór zbiorowy w UPC zakończy się strajkiem? / google.maps
Czy spór zbiorowy w UPC zakończy się strajkiem? / google.maps

200 pracowników działu technicznego UPC Polska ma zostać przeniesionych do zewnętrznej firmy Ericsson. Według kierownictwa operatora ma to zapewnić usprawnienie działań przedsiębiorstwa, a co za tym idzie – możliwość uatrakcyjnienia oferty i pozyskania kolejnych klientów. Obecnie UPC dociera do 20 proc. gospodarstw domowych w Polsce. Strategia opracowana w 2015 roku zakłada znacznie zwiększenie dostępności usług.

– UPC przyjęło na najbliższe lata ambitny plan rozwojowy, zakładający poszerzenie zasięgu nowoczesnej infrastruktury, a tym samym zwiększenie dostępności cyfrowych usług, w tym szybkiego internetu – mówi Patryk Fura, rzecznik prasowy firmy.

Zdaniem szefostwa spółki, dokonanie outsourcingu części zadań umożliwi usprawnienie działania całego organizmu i zmniejszenie kosztów. Innego zdania są związkowcy z Solidarności, którzy zwracają uwagę, że podobne praktyki prowadzą przede wszystkim do obniżenia standardów zatrudnienia i erozji praw pracowniczych. Od grudnia 2015 roku komisja „S” znajduje się sporze zbiorowym z pracodawcą. Związkowcy żądają trzyletnich gwarancji niezmienności warunków zatrudnienia u podwykonawcy oraz wypłacenia przenoszonym pracownikom odpraw. UPC nie zgadza się na takie rozwiązanie, proponując jedynie roczny okres ochronny.

10 lutego podpisany został protokół rozbieżności w ramach sporu zbiorowego. „Solidarność” wystąpiła też o obecność mediatora podczas następnych etapów rozmów. Związkowcy planują już kolejne kroki. W najbliższym czasie w zakładzie ma się odbyć referendum, w którym pracownicy określą swoje stanowisko w sprawie ewentualnego przeprowadzenia strajku. Jeśli do niego dojdzie, będzie to pierwsza taka akcja pracownicza w sektorze usług internetowych w Polsce.

[crp]
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…