Uchodźcy syryjscy otrzymują posiłek na sztokholmskim Dworcu Centralnym / fot. Wikimedia Commons

4 stycznia, punktualnie o godzinie 00:00, Szwecja przestała być jednym z państw najchętniej przyjmujących imigrantów. Teraz nie wpuści już nikogo, kto nie będzie mieć przy sobie ważnych dokumentów.

Uchodźcy syryjscy otrzymują posiłek na sztokholmskim Dworcu Centralnym / fot. Wikimedia Commons
Uchodźcy syryjscy otrzymują posiłek na sztokholmskim Dworcu Centralnym / fot. Wikimedia Commons

Władze Szwecji uzasadniają wprowadzenie obostrzeń poważnymi problemami z zakwaterowaniem przybyszów. W 2015 r. zamieszkana przez 9,5 mln obywateli Szwecja przyjęła 160 tys. imigrantów, głównie z Syrii, Afganistanu i Iraku. Już w grudniu minister sprawiedliwości i migracji Morgan Johansson mówił, że w nadchodzącym roku liczba ta musi być mniejsza. Szwedzka Agencja Migracyjna dodała, że kraj nie ma już możliwości zaoferowania każdemu ubiegającemu się o azyl odpowiedniego zakwaterowania. Początkowo jednak zapowiadała, że mimo trudnej sytuacji będzie jak dotąd przyjmować przynajmniej rodziny z dziećmi.

Ostatecznie władze zdecydowały się na wariant technicznie łatwiejszy – granicę szwedzką od północy dzisiejszego dnia można przekroczyć tylko z ważnymi dokumentami. A to z miejsca dyskwalifikuje zdecydowaną większość ludzi uciekających przed wojną i zniszczeniem. W ubiegłym roku 80 proc. osób, którym udzielono w Szwecji azylu, dokumentów nie miała. Według organizacji broniących praw człowieka trudno się spodziewać, by ta sytuacja uległa zmianie. Także rzecznik prasowy Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców stwierdził, że Szwecja powinna brać pod uwagę fakt, że ludzie ratujący własne życie nie zawsze mają możliwość, by ocalić również dokumenty.

Jeśli proste szwedzkie rozwiązanie znajdzie naśladowców w innych krajach europejskich, szanse uchodźców na uratowanie się zmaleją jeszcze bardziej.

[crp]

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. „rzecznik prasowy Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców stwierdził, że Szwecja powinna brać pod uwagę fakt, że ludzie ratujący własne życie nie zawsze mają możliwość, by ocalić również dokumenty.” – Nie zawsze mają. Zgoda. I gdyby 20 albo nawet 50% nie miało by dokumentów, to bym się zgodził. Ale czy naprawdę wierzycie że 80% jakoś dziwnym trafem pogubiło paszporty? Smartfonów pilnowali lepiej?
    No ale z dokumentami dwudziestopięcioletni Somalijczyk nie będzie mógł udawać szesnastoletniego Syryjczyka…

  2. Precz z szowinizmem i ksenofobią szwedzkich faszystów. To jest nieludzkie tak traktować, przyjaźnie przecież nastawionych, imigrantów! A gdzie idee humanistyczne? To, że jeden z imigrantów poderżnął gardło kilkuletniej dziewczynce, żeby ukarać rodziców, którzy wypowiedzieli mu mieszkanie bo nie płacił czynszu, to przecież jeszcze nie powód żeby być tak bezdusznym! Należało oddać temu biednemu imigrantowi dom a samemu pójść do opieki aby ta zapewniła szwedzkiej rodzinie jakie takie warunki w municypalnym mieszkaniu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…