Tuż przed pierwszą gwiazdką na niebie Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec przemówił ludzkim głosem. „Jestem pewien, że przeżyjemy renesans marksizmu” – stwierdził  kard. Reinhard Marx w opublikowanym w wigilię wywiadzie dla „Welt am Sonntag”. Jego słowa powinny dać do myślenia wszystkim, którzy uważają, że jedyną drogą dla lewicy jest nieśmiała socjaldemokracja.

Kardynał Marx wieszczy powrót komunizmu / youtube.com

Masowe rozgoryczenie kapitalizmem, jego negatywne konsekwencje społeczne, powszechne poczucie niesprawiedliwości – to czynniki, które zdaniem Marxa przyczynią się do powrotu ideologii komunistycznej. Kardynał zauważa, że państwo niemieckie w okresach: powojennym i pozjednoczeniowym prowadziło okresowo politykę zgodną z nauką społeczną kościoła, co łagodziło skutki funkcjonowania kapitalistycznego rynku i redukowało społeczny gniew. Teraz jednak powraca „nieposkromiony kapitalizm”, co skłania duchownego do przywołania słów Jana Pawła II z 1991 roku, który rzekł: „Jeżeli kapitalizm nie rozwiąże kwestii sprawiedliwości, wrócą stare ideologie”.

Kardynał Marx nie ma wątpliwości, że głównym zagrożeniem dla chadeckiej tradycji łagodzenia kapitalistycznej niesprawiedliwości poprzez zinstytucjonalizowane miłosierdzie nie jest socjaldemokracja, a właśnie komunizm, którego symptomy restauracji można dostrzec już dziś.

Przewodniczący niemieckiego kościoła dostrzegł również problem kryzysu migracyjnego. W wywiadzie mówił wprost o „uwłaczającej ludzkiej godności polityce izolacji wobec uchodźców”. Zaznaczył, że do RFN nie może rok w rok przybywać milion uciekinierów, jednak „decydujące jest obchodzenie się z nimi w sposób humanitarny i w myśl praw człowieka”, z czego, jego zdaniem, obecne władze UE się nie wywiązują. Z przekonaniem stwierdził, że granice Morza Śródziemnego nie mogą być granicami śmierci, a odsyłanie uchodźców z powrotem do miejsc, w których prowadzi się działania wojenne jest sprzeczne z nauką kościoła i podstawową etyką. „Wszyscy przecież ciągle mówią, że nasze społeczeństwo potrzebuje wartości. Powinniśmy traktować je poważnie zwłaszcza wówczas, gdy chodzi o najsłabszych. Bez moralności nie ma żadnych wartości” – dodał kard. Marx.

Obok mądrych uwag w wywiadzie z niemieckim kardynałem objawiły się niestety również typowe dla rzymskiego katolicyzmu ograniczenia. Reinhard Marx sprzeciwia się „zmianie definicji małżeństwa”. Jego zdaniem jest ono  związkiem mężczyzny i kobiety, którego celem jest przekazanie życia”. Instytucja małżeństwa, powiada duchowny,  jest starsza od państwa i „w pewnym sensie jest w ogóle warunkiem istnienia państwa”– powiedział przewodniczący Konferencji Biskupów Niemiec.

 

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
    1. Hitler był sprytnym populistą. Dlatego w nazwie partii a nawet sztandarze (czerwień) są nawiązania do lewicowych symboli. Przecież chodziło o przekabacenie mas na swoja stronę. Tylko Korwin w czasie kryzysu gospodarczego miedzywojnia (który w Europie najbardziej dał w kość i gospodarczo i psychologicznie rzuconym na kolana po I wojnie światowej Niemcom) wyskoczył by z retoryką neoliberalną.

  1. Myślę że tow. Biskup ( bo Jezus był pierwszym komunistą ) ma rację, bo samotni starsi ludzie popadają często w
    depresję.
    Należy jednak zagwarantować żeby rozpoczynający pracę zarobił minimum pozwalające na utrzymanie dwu osób. Po mając zaś 25 lat winien zarabiać tyle aby mógł utrzymać rodzinę czteroosobową. Wobec nieżonatych po szkołach średnich, zawodowych i bez zawodu zastosować po ukończeniu 25 roku życia stosować podwyżkę podatku dochodowego nawet do 100% ( dawniej tak zwane „bykowe ) niezależnie od płci. Zwolnione od tego winny być kobiety samotnie wychowujące dzieci oraz osób po studniach wyższych naliczając im podwyżkę podatku dopiero po dwu latach. A z całym „gender” należy dać sobie spokój, bo jak to może być że pani na uwagę mężczyźni „ślicznie pani dziś wygląda” podała go do sądu o molestowanie. Przecież to paranoja.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Indyjscy pracownicy portowi odmówili przeładunku izraelskiej broni

Indyjski związek zawodowy robotników portowych, Water Transport Workers Federation of Indi…