Mecz Niemcy-Węgry na Allianz Arena w Monachium będzie wielką demonstracją solidarności z ludźmi LGBT? Tego chciałby burmistrz miasta i rada miejska, a także tysiące niemieckich kibiców.

Nie jest to pierwszy taki gest solidarności ze strony Niemiec podczas trwającego Euro. Bramkarz reprezentacji Niemiec Manuel Neuer podczas ostatnich występów nosił na ramieniu tęczową opaskę. Był to z jego strony udział w międzynarodowych obchodach czerwca jako Miesiąca Dumy, czasu, gdy społeczność LGBT+ przypomina o swoim istnieniu i domaga się pełnego równouprawnienia. Wczoraj w mediach spekulowano, że UEFA może ukarać bramkarza Bayernu Monachium, uznając, że jego gest był polityczny (a polityki na turniejach pod egidą federacji ma nie być). W sprawie Neuera wszczęto oficjalne postępowanie. Dziś jednak na Twitterze reprezentacji Niemiec pojawiła się informacja, że bramkarz nie musi się niczego obawiać. Jego opaskę uznano za symbol różnorodności, użyty w dobrej wierze.

Nie tylko Neuer

Podczas kolejnego meczu Niemiec, 23 czerwca przeciwko Węgrom, tęczy będzie dużo więcej. Mecz odbędzie się na Allianz Arena w Monachium, stadionie, który już nie jeden raz był podświetlany w tęczowe barwy w dni ważne dla społeczności osób nieheteronormatywnych. Teraz burmistrz Monachium zamierza wezwać UEFA, by zgodziła się na taką samą iluminację w meczu z Węgrami. Popiera go rada miasta i tysiące niemieckich kibiców, którzy chcą stawić się na trybunach nie tylko w barwach swojego zespołu, ale też z tęczowymi flagami.

Wszystko po to, by sprzeciwić się przyjętej niedawno na Węgrzech ustawie zakazującej „promocji homoseksualizmu i transpłciowości”. Prawo to zakazuje mówienia o homoseksualności czy pokazywania par jednopłciowych w jakichkolwiek materiałach adresowanych także do osób nieletnich. Podczas zajęć z biologii i innych zajęć szkolnych nauczyciele nie będą mogli informować uczniów, że nieheteroseksualna orientacja nie jest chorobą ani czymś nienaturalnym. Reklamy i filmy,  w których pojawią się motywy LGBT, otrzymają oznaczenie „od lat 18” i będą pokazywane tylko w pasmach nocnych. Analogicznie zakazane zostały treści dotyczące transpłciowości i korekty płci.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…