Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych, niewielkiego miasta na Podkarpaciu zaproponował iście rewolucyjny jak na polskie warunki pomysł. Chce zaoszczędzić na lekcjach religii! Trzymajmy kciuki!

Bartosz Romowicz, źródło: Facebook

Samorządowiec przywołuje roczne wydatki na pensje dla nauczycieli-katechetów. Przy 152 godzinach lekcji religii w tygodniu, we wszystkich szkołach i przedszkolach, roczny koszt wynagrodzeń wynosi 540 tys. zł. W związku z tym burmistrz przygotował rozwiązanie, które pozwoli gminie zaoszczędzić trochę pieniędzy.

„W związku z drastycznymi wzrostami wydatków w 2020 roku na oświatę musimy poszukiwać rozwiązań, które obniżają koszty funkcjonowania oświaty gminnej. Podwyżki dla nauczycieli oraz wzrost płacy minimalnej spowodował, że gmina Ustrzyki Dolne w 2020 roku do oświaty musi dołożyć kolejne 4 miliony złotych. Odbywa się to w czasie, kiedy kończy się reforma likwidująca gimnazja, w ramach której z powodu mniejszej liczby uczniów gmina Ustrzyki Dolne otrzyma niższą subwencję oświatową” – burmistrza Romowicza cytuje m. in. portal Onet.

„Zgodnie z polskim prawem tygodniowy wymiar zajęć z religii może być obniżony za zgodą biskupa diecezjalnego. W związku z tym zwróciłem się do metropolity przemyskiego abp Adama Szala o wyrażenie zgody na zmniejszenie wymiaru zajęć z religii do jednej godziny lekcyjnej w tygodniu oraz połączenia zajęć z religii w oddziałach, gdzie liczba uczniów jest mniejsza niż 13 osób” – dodaje samorządowiec.

„Uznałem, że skoro lekcje religii są finansowane z budżetu gminy, można obniżyć ten wymiar godzin bez szkody dla dzieci, bo z religii nie zdajemy egzaminu. Jeżeli Kościół będzie chciał utrzymać ten poziom, to może godzinę zajęć w tygodniu zorganizować w szkole za darmo. Bez problemu udostępnimy salę. Tak samo Kościół może zorganizować je u siebie na plebanii – to z kolei argumentacja burmistrza Ustrzyk Dolnych w rozmowie z dziennikarzami Gazety Wyborczej.

Warto nadmienić, iż burmistrz Romowicz należy do PSL. Oficjalne oświadczenie w tej sprawie zamieścił na swojej stronie internetowej jak również na swoim oficjalnym profilu w sieci społecznościowej Facebook.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Panie burmistrzu, podziwiam za odwagę !
    Ale czy to się uda, to tylko KK zadecyduje.
    My, czy pan, mało mamy do gadania.

    Tak czy siak, próbować warto.
    Pana władza może coś pomoże.

  2. Brawa dla burmistrza,kolejni winni iść jego śladem.Morawiecki nawołuje do oszczędności w samorządach,a to bardzo pożądany ruch na rzecz budżetu i indoktrynowanych dzieci. Lukę godzinową po religii wypełnić nauką angielskiego lub choćby gry w szachy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Białoruś chce pozostać mostem do Unii Europejskiej

Aleksander Łukaszenko na spotkaniu białoruskiego rządu i przedsiębiorców zdecydowanie opow…