Prof. Robert Gwiazdowski, piewca wolnego rynku i obrońca branży futrzarskiej, kandydatem na Rzecznika Praw Obywatelskich PSL i Konfederacji?

Jak podaje PAP, kandydatem PSL i Konfederacji ma zostać prof. Gwiazdowski. Te nieoficjalne informacje mają zostać potwierdzone już dzisiaj, ponieważ 29.12 upływa kolejny termin zgłaszania przez partie swoich kandydatów do funkcji Rzecznika Praw Obywatelskich.

W rozmowie z DoRzeczy jego kandydaturę komentuje Andrzej Sadowski, wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha. Na pytanie o doświadczenie profesora w kwestiach praw człowieka i obrony mniejszości, Sadowski odpowiada, że poprzedni Rzecznicy „zajmowali się sprawami łamania praw człowieka, jednak nie widzieli łamania praw człowieka, jeśli łamanie to dotyczyło przedsiębiorców. Nie widzieli przedsiębiorców jako równoprawnych obywateli, którym przysługuje ochrona konstytucyjna ich praw.”

Prof. Gwiazdowski dotąd nie zajmował się sprawami obywatelskimi, zasłynął raczej jako obrońca przedsiębiorców, zaciekły wolnorynkowiec i obrońca biznesu futrzarskiego.

Kandydartem PiS pozostaje Piotr Warzyk, a klub Lewicy ponownie zgłosił kandydaturę mec. Zuzanny Rudzińskiej- Bluszcz.

Obecnie funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich pełni nadal Adam Bodnar, którego kadencja skończyła się już kilka miesięcy temu, ale jak dotąd nie udało się wybrać jego następcy lub następczyni.

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Większość Ukraińców opowiada się za zastąpieniem prezydenta Zełenskiego szefem parlamentu

Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KMIS) przeprowadził ogólnoukraińskie badanie …