Jak donosi „Rzeczpospolita”, na rynek coraz częściej trafia mięso niewiadomego pochodzenia, nieprzebadane przez weterynarzy, a nielegalne ubojnie mają się świetnie.

Mięso z nielegalnego uboju trafia bez przeszkód na polski rynek - alarmuje NIK. fot. wikimedia commons
Mięso z nielegalnego uboju trafia bez przeszkód na polski rynek – alarmuje NIK. fot. wikimedia commons

„Rzeczpospolita” dotarła do raportu NIK, z którego wynika, że w ciągu ostatnich dwóch lat poza kontrolą zabito ponad 2,5 miliona świń, a ich mięso trafiło do spożycia bez przeprowadzenia stosownych badań. To daje w sumie 70 tys. ton tusz wieprzowych. Na rynek trafia również „lewa” dziczyzna – od 2014 to 100 tys. dzików, które odstrzelono.

Najwyraźniej wracają czasy jaskiniowców: zabijamy, aby bezpośrednio po tym przyrządzić i zjeść. Przepisy w tym pomagają: mięso z tzw. uboju gospodarczego nie trafia do sprzedaży, a na talerz gospodarza – rolnika. Najwyższa Izba Kontroli wykryła prawie 500 przypadków prowadzenia takiego uboju. W 12 przypadkach nie tylko nielegalnie zabijano, ale usiłowano też wprowadzić takie mięso do obrotu handlowego.

NIK jest zdania, że również uboje gospodarcze powinny odbywać się w rzeźniach, by nie powstawało pole do nadużyć. Ponadto Izba wywodzi, że konieczna jest przebudowa struktury kontrolnej, ponieważ ani minister środowiska ani Główny Inspektorat Weterynarii nie są w stanie należycie zbadać, ile nielegalnego mięsa trafia na rynek. Wielokrotnie występują też spory o to, które służby mają do tego właściwe kompetencje. Pod tym względem wciąż jesteśmy w tyle za innymi krajami Unii, które uregulowały kwestię kontroli mięsa.

NIK tydzień temu zajął się również kontrolą działania ustawy o zwierzętach doświadczalnych i laboratoryjnych. Jej wyniki mają zostać przedstawione na początku 2017 roku.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Galimatias pozostawiony przez ekipę PO-PSL jest rażacy, przez 8-lat nikt za nic nie odpowiadał!
    „Hulaj dusza piekła nie ma”. Tylko liczyła się komercja i duża kasiora na „krzywy ryj”.
    Ktoś powie, że PiS dotuje Krk, dotowało też SLD, PO/PSL dotowała lewica i prawica bez wyjatku!!! Przypomnę, że ludzie tzw. lewicy wciagnęli Polskę w wonę w Iraku, koszty większe były niż obecnie łoży PiS na Krk. Trucie społeczństwa uważane jest za…sukces! Bydło karmione jest GMO, spłeczeństwo całą tablicą Mendelejewa. Mamu wysyp Raka i Tbc pulmonum. Lekarzom nie chce się leczyć, weterynarzom badać mięso! Gloryfikowna przez niektórych Unia Europejska przedłużyła na 7-lat nawożenie pól raktwórczym nawozem. Nazwy tego nawozu nie będą podawł, 96 naukowców stwierdziło, że jest on kancerogenny.
    Do reflesji!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Drugi dzień walk w Górskim Karabachu. Erdogan: nie przestaniemy wspierać Azerbejdżanu

Recep Tayyip Erdogan wezwał Armenię, by natychmiast wycofała się z „okupowanych tery…