Jak donosi „Rzeczpospolita”, na rynek coraz częściej trafia mięso niewiadomego pochodzenia, nieprzebadane przez weterynarzy, a nielegalne ubojnie mają się świetnie.

Mięso z nielegalnego uboju trafia bez przeszkód na polski rynek - alarmuje NIK. fot. wikimedia commons
Mięso z nielegalnego uboju trafia bez przeszkód na polski rynek – alarmuje NIK. fot. wikimedia commons

„Rzeczpospolita” dotarła do raportu NIK, z którego wynika, że w ciągu ostatnich dwóch lat poza kontrolą zabito ponad 2,5 miliona świń, a ich mięso trafiło do spożycia bez przeprowadzenia stosownych badań. To daje w sumie 70 tys. ton tusz wieprzowych. Na rynek trafia również „lewa” dziczyzna – od 2014 to 100 tys. dzików, które odstrzelono.

Najwyraźniej wracają czasy jaskiniowców: zabijamy, aby bezpośrednio po tym przyrządzić i zjeść. Przepisy w tym pomagają: mięso z tzw. uboju gospodarczego nie trafia do sprzedaży, a na talerz gospodarza – rolnika. Najwyższa Izba Kontroli wykryła prawie 500 przypadków prowadzenia takiego uboju. W 12 przypadkach nie tylko nielegalnie zabijano, ale usiłowano też wprowadzić takie mięso do obrotu handlowego.

NIK jest zdania, że również uboje gospodarcze powinny odbywać się w rzeźniach, by nie powstawało pole do nadużyć. Ponadto Izba wywodzi, że konieczna jest przebudowa struktury kontrolnej, ponieważ ani minister środowiska ani Główny Inspektorat Weterynarii nie są w stanie należycie zbadać, ile nielegalnego mięsa trafia na rynek. Wielokrotnie występują też spory o to, które służby mają do tego właściwe kompetencje. Pod tym względem wciąż jesteśmy w tyle za innymi krajami Unii, które uregulowały kwestię kontroli mięsa.

NIK tydzień temu zajął się również kontrolą działania ustawy o zwierzętach doświadczalnych i laboratoryjnych. Jej wyniki mają zostać przedstawione na początku 2017 roku.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Galimatias pozostawiony przez ekipę PO-PSL jest rażacy, przez 8-lat nikt za nic nie odpowiadał!
    „Hulaj dusza piekła nie ma”. Tylko liczyła się komercja i duża kasiora na „krzywy ryj”.
    Ktoś powie, że PiS dotuje Krk, dotowało też SLD, PO/PSL dotowała lewica i prawica bez wyjatku!!! Przypomnę, że ludzie tzw. lewicy wciagnęli Polskę w wonę w Iraku, koszty większe były niż obecnie łoży PiS na Krk. Trucie społeczństwa uważane jest za…sukces! Bydło karmione jest GMO, spłeczeństwo całą tablicą Mendelejewa. Mamu wysyp Raka i Tbc pulmonum. Lekarzom nie chce się leczyć, weterynarzom badać mięso! Gloryfikowna przez niektórych Unia Europejska przedłużyła na 7-lat nawożenie pól raktwórczym nawozem. Nazwy tego nawozu nie będą podawł, 96 naukowców stwierdziło, że jest on kancerogenny.
    Do reflesji!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Gen. McKenzie: USA będą bombardować Afganistan do woli

  Szef centralnego dowództwa armii amerykańskiej (Centcom) gen. Kenneth McKenzie ogłosił d…