Mateusz Morawiecki

Nowy Ład to program gospodarczy, który rząd ma wdrożyć za obiecane pieniądze z Unii Europejskiej. Pokaźne kwoty (250 miliardów złotych) mają zostać przeznaczone na program rozwojowy dla całej Polski i wszystkich Polaków.

Premier już pod koniec lutego spotkał się z prezydentem Dudą, by przedstawić mu grzecznościowo założenia Nowego Ładu, teraz postanowił stopniować napięcie i uchylić rąbka tajemnicy przed ostatecznym pokazaniem całego planu gospodarczego, przewidzianego na 20 marca.

Przypomnimy, że ze wspomnianych 250 miliardów złotych 104 miliardy będą w formie dotacji, zaś 154 miliony w formie pożyczek, które trzeba będzie zwrócić. Cała sumę rząd musi wykorzystać do9 2026 roku. Unia wymaga, by 37 proc. poszło na walkę ze zmianami klimatycznymi ,a 20 proc. na cyfrową transformację.

Pod spotem reklamowym podpisany jest Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki.

Nowy Ład obejmie swym dobroczynnym działaniem dziesięć obszarów:

Plan na zdrowie,
Uczciwa praca-godna płaca,
Dekada rozwoju,
Rodzina i dom w centrum życia,
Polska – nasza ziemia,
Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek,
Dobry klimat dla firm,
Czysta energia – czyste powietrze,
CyberPoland 2025,
Złota jesień życia.

Kaczyński w spocie mówi, że jego ugrupowanie dotrzymuje słowa, zaś dotychczasowy rozwój Polski to umiejętność skutecznego wdrażania założeń dotychczasowych planów, napisanych jeszcze w 2008 roku.

„Plan powrotu do normalności”, choć jeszcze do tego nader daleko ma spowodować, że Polska będzie „rozwijać się jeszcze szybciej” a Polacy będą mieli „dobrze płatne miejsca pracy”. Morawiecki wskazuje, jak dużo pieniędzy rząd przeznaczył na wspomaganie polskich firm, co uratować miało 5 milionów miejsc pracy.

Eksperci na razie jedynie spekulują, na czym będą polegały założenia Nowego Ładu wskazując na możliwe zmiany w systemie podatkowym, zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia, być może nawet zakaz zatrudniania na śmieciówkach. Jak jednak będzie to wyglądało konkretnie, zobaczymy 20 marca.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Kuriozalna propozycja Bułgarii pod adresem NATO

Groteskowe deklaracje bułgarskich władz na trwającej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NA…