– Żądamy całkowitego usunięcia przepisów ograniczających dostęp do aborcji oraz przewidujących kary za jej przeprowadzenie, szczególnie w prawie karnym. Nie chcemy żadnych ograniczeń czasowych, warunków i konieczności uzyskiwania zgody na aborcję – powiedziała Marta Frenkiel, członkini Rady Konsultacyjnej Strajk Kobiet na wczorajszej konferencji prasowej OSK.

Rada Konsultacyjna stworzona przy Ogólnopolskim Strajku Kobiet zaprezentowała wczoraj kolejną propozycję w sprawie aborcji. W zeszłym tygodniu posłanki Lewicy, członkinie Strajku Kobiet, Aborcyjny Dream Team i FEDERA wyszły z projektem „Legalna aborcja bez kompromisów”. Projekt zakłada możliwość przerwania ciąży do 12 tygodnia bez podawania przyczyny.

Najnowszy pomysł Rady Konsultacyjnej OSK idzie dalej – aborcja bez ograniczeń czasowych miałaby być dostępna dla każdej kobiety za darmo, bez ograniczeń prawnych i kar.

-Nasza propozycja jest bardzo progresywna. U jej podłoża leży przekonanie, że kobiety i osoby w ciąży, decydujące się na aborcję, wiedzą, co robią – mówiła Karo Akabal w wywiadzie dla Wyborczej.

Współtwórczynie propozycji argumentują, że ich propozycja wprost wynika z rozmów z uczestnikami i uczestniczkami protestów po publikacji wyroku TK.

Postulują odsunięcie kwestii aborcji od opieki zdrowotnej, zniesienie klauzuli sumienia i wprowadzenie do aptek mifepristonu bez recepty, by aborcja farmakologiczna była dostępna dla jak największej liczby kobiet potrzebujących. Przesuwają dyskurs w stronę całkowitej liberalizacji i potraktowania prawa do aborcji jako „naturalnego prawa osoby do odmowy donoszenia ciąży”.

Twórczynie odrzucają też pomysł konsultacji zabiegu przerwania ciąży z psychologiem, ponieważ przyjmują ryzykowną tezę, że kobiety wiedzą co robią i potrafią podejmować świadome decyzje dotyczące ich życia. To samo odpowiadają na pytanie, co jeśli ktoś będzie chciał przerwać ciążę w 30 tygodniu – To pytanie zakłada, że kobiety są bezmyślne i pozbawione empatii – mówi Monika Frenkiel w rozmowie z Wyborczą.

Rada Konsultacyjna wzorowała się na przykładzie Kanady i Korei Południowej, gdzie jest całkowita depenalizacja aborcji. Zaufajmy kobietom – apelują twórczynie projektu.

 

 

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…