Krzysztof Gawkowski (Wiosna) został wybrany przewodniczącym lewicowego klubu parlamentarnego. Jego zastępczynią będzie Marcelina Zawisza (Razem). Poznaliśmy także kandydatów na wicemarszałków Sejmu i Senatu.

Lewica na pierwszym wspólnym posiedzeniu wybrała władzę i nazwę klubu. Nazwa brzmi dokładnie tak: Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy (Razem, SLD, Wiosna).  Jego sekretarzem został szef zachodniopomorskiego SLD Dariusz Wieczorek.

W skład prezydium wejdzie 10 osób, oprócz Zawiszy, Gawkowskiego i Wieczorka będą to:  Tomasz Trela (b. wiceprezydent Łodzi), Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska (oboje SLD), przedstawiciele Wiosny – Beata Maciejewska, Krzysztof Śmiszek i Monika Pawłowska oraz posłanka Lewicy Razem Magdalena Biejat.

– To odpowiedzialność, którą obiecaliśmy podczas kampanii wyborczej – że po wyborach się nie rozejdziemy – powiedział na konferencji prasowej w Sejmie świeżo obrany przewodniczący klubu. – To możliwość, że będziemy opozycją merytoryczną, ale i skuteczną. To jest idea, która wyniosła nas do parlamentu. To równość, sprawiedliwość i współpraca. Taki będzie klub zjednoczonej lewicy w polskim parlamencie – oświadczył Gawkowski.

– Połączyła nas odpowiedzialność za 2,3 mln głosów, które dostaliśmy w tych wyborach (…) Lewica spotkała się kilka miesięcy temu rozdrobniona, teraz staje przed Państwem zjednoczona, silna i przekonana, że rozpoczyna drogę po zwycięstwo w kolejnych wyborach parlamentarnych – dodał przewodniczący.

Kandydatką lewicy na wicemarszałkinię Senatu została Gabriela Morawska-Stanecka. – Kilka tygodni temu Prawo i Sprawiedliwość próbowało ją protestami pozbawić mandatu – zaznaczył Gawkowski, który nazwał polityczkę Wiosny osobą „niezłomną”. – Swoją pracą jako prawniczka i postawą jako bojowniczka o demokrację, że w Senacie będzie znakomicie reprezentowała interes całej opozycji, nie tylko Lewicy.

Kandydatem lewicy na wicemarszałka Sejmu został Włodzimierz Czarzasty. – To jeden z głównych autorów połączenia naszej koalicji lewicowej. Osoba, która po latach przerwy doprowadziła do powrotu SLD do parlamentu – mówił Gawkowski.

Wspólny klub parlamentarny stał się faktem po tym jak w nocy z wtorku na środę Rada Krajowa Lewicy Razem stosunkiem głosów 24 za, 9 przeciwko i 3 wstrzymujących wyraziła zgodę na dołączenie do partnerów.

paypal

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Pawłowska to ta człowieka, co była oskarżana o mobbing? No cóż, mobbing, jak wszystko w „tenkraju” dzieli się na słuszny i niesłuszny.
    Ale za to, z pewnością używa feminatywów. Takich człowiek na takich miejscyniach nam trzeba. Otake „lewice’ my głosowały.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rajd ku czci zapomnianych partyzantów

W okolicach Radomska odbył się Rajd Rowerowy Śladami Walk Gwardii Ludowej i Armii Ludowej …