Katarzyna, kobieta gwałcona w dzieciństwa przez księdza-pedofila, otrzyma od Towarzystwa Chrystusowego milion złotych odszkodowania i dożywotnią rentę – i jest to już wyrok ostateczny. Orzeczenie zapadło we wtorek przed Sądem Najwyższym.
Sąd Najwyższy oddalił skargi kasacyjne złożone przez Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej, do którego należał ksiądz-gwałciciel, oraz przez dom zakonny, w którym mieszkał. Wyrok sądu drugiej instancji pozostaje w mocy. Orzeczenie zapadło na posiedzeniu niejawnym, po tym, gdy pierwszy termin, 26 marca, został zdjęty z wokandy z powodu zagrożenia epidemicznego.
Historię Katarzyny (imię zmienione) opisała jako pierwsza reporterka „Dużego Formatu” Justyna Kopińska. Opisała, jak Katarzyna została namówiona do opuszczenia domu rodzinnego przez księdza Romana B. i zamieszkała w innym mieście. Przez kilkanaście miesięcy B. gwałcił ją, zmuszał do przyjmowania leków i środków odurzających, zastraszał, groził śmiercią, jeśli nie zachowa milczenia. Na domiar tego, gdy jego ofiara zaszła w ciążę, zmusił ją do aborcji.
– Zaczął zmuszać mnie do brania leków. (…) Byłam otępiała, senna. (…) W kolejnych dniach zaczął mnie bić, poniżać, groził, że mnie zabije. (…) Często zabierał mnie na plebanię w Stargardzie. Jedliśmy obiad z księżmi, a potem brał mnie do swojego pokoju. (…) Księża się nie dziwili, że śpię u niego – mówiła podczas procesu.
W 2008 r. ksiądz został aresztowany, rok później skazany na osiem lat więzienia, które następnie zamieniono mu na 4,5 roku leczenia psychiatrycznego w zakładzie karnym. W 2012 r. został zwolniony.
Milionowe odszkodowanie i 800 zł miesięcznej renty zasądził kobiecie Sąd Okręgowy w Poznaniu w 2018 r. Sędzia Anna Łosik uznała, że zakon musi zapłacić, bo duchowny popełnił przestępstwo „w ramach obowiązków zawodowych”. Towarzystwo Chrystusowe wprawdzie zapłaciło, ale natychmiast złożyło skargę kasacyjną. Wyczerpało całą ścieżkę odwoławczą, byle udowodnić, że nie jest, jako organizacja, współodpowiedzialny za postępowanie swojego członka, a ofierze te pieniądze się nie należą. Wtorkowy wyrok nie pozostawia jednak wątpliwości: zakon musiał zapłacić i będzie musiał płacić dalej. Roman B. nie jest już księdzem.
Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej
Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…
Oj Małgonia, Małgonia, brzydko cenzurować posty, miałaś napięcie przed wizytą „ciotki” czy tak z czystej złośliwości?
„… duchowny popełnił przestępstwo „w ramach obowiązków zawodowych”.
Prokurator Wyszyński (ten stalinowski) pewnie pęka z zazdrości. Nawet on tak nie potrafił oskarżyć.