„Jest coraz bardziej oczywiste, że działania antyepidemiczne przynoszą więcej szkód dzieciom niż sama epidemia” – oświadczyła dyrektor generalna Unicefu (Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci) Henrietta Fore. „Wskaźniki biedy gospodarstw domowych i braku bezpieczeństwa żywnościowego poszły w górę” – ostrzegła. To reakcja na studium naukowe opublikowane w prestiżowym brytyjskim piśmie medycznym The Lancet. Już teraz, na skutek załamania gospodarki, umiera z głodu dodatkowo ok. 10 tys. dzieci miesięcznie, a dalsze ponad pół miliona miesięcznie wchodzi na drogę chronicznego niedożywienia.

Choć dzieci na ogół nie chorują na covid, życie skraca im pojawienie się głodu post-restrykcyjnego. unicef

Ofiarami „nieracjonalnych” i „arbitralnych” decyzji wielu rządów na świecie padają edukacja i zdrowie dzieci. „Zamykanie szkół, perturbacje w podstawowej opiece zdrowotnej oraz dysfunkcje w programach żywnościowych również przynoszą poważne szkody” – dodał Victor Aguayo, odpowiedzialny za program żywnościowy Unicefu. Z kolei dr Francesco Branca ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) mówił o „długoletnich” skutkach zbyt daleko idących restrykcji. „Załamanie handlu i sieci dystrybucyjnych powodują podwyżkę cen, co sprawia, że sytuacja szybko degraduje się w wielu regionach, które miały trudności z zaopatrzeniem się w żywność przed pandemią”.

Według studium amerykańskich badaczy Johns Hopkins University opublikowanym w The Lancet, niektóre działania antyepidemiczne mają bezpośredni związek z „radykalnym” podwyższeniem śmiertelności wśród dzieci. Oceniają oni, że w tym roku skrajna bieda (nędza) poszerzy swe terytorium o ok. 140 milionów dodatkowych osób. Ta liczba jest jednak mniejsza od 265 milionów, tj. przewidywań oenzetowskiego Światowego Programu Żywnościowego.

Do tej pory współczesna nauka nie jest w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy dzieci bezobjawowo dotknięte koronawirusem zarażają innych, czy nie. Sprzeczne wyniki badań i opinii specjalistów w tym względzie wprowadziły pewien chaos w decyzjach politycznych. Do tej pory nie obalono też amerykańskiego studium z maja, według którego wielostronne skutki restrykcji antycovidowych zabierają ludziom średnio siedem razy więcej lat życia niż skutki epidemii. Powodem jest średnia wieku ofiar koronawirusa – 81 do 84 lat w zależności od regionów. Ich średnia statystyczna długość dalszego życia bez pandemii pozostaje niestety krótka, ze względu na inne potencjalnie śmiertelne choroby, na które zwykle cierpią.

paypal

 

 

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Słuchajmy dalej lekarzy, których nieustannie przerasta kawałek szmaty na twarzy! Z pewnością świetnie na tym wyjdziemy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Francja: antyrasiści pobici na mityngu wyborczym rasisty [wideo]

Do bijatyki i chaosu doszło wczoraj na pierwszym, wielkim mityngu wyborczym francuskiego u…