Jutro o 17.00 w Oświęcimiu obok MOSiR odbędzie się protest przeciwko wykorzystywaniu zwierzat w cyrkach, zorganizowany przez lokalny oddział OTOZ Animals.

Słynne zdjęcie Chu Yongzhi, obrazujące okrucieństwo cyrków / fot. onegreenplanet.org

Mieszkańcy nie chcą w swoim mieście występów cyrku Korona. Jutro o 17.00 zbiorą się przy ul. Legionów niedaleko Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Wzywają wszystkich przeciwników występów zwierząt w cyrkach, aby przyłączyli się do pikiety.

– Przewożone w ciężarówkach przez cały sezon, zmuszane do nienaturalnych zachowań, złamane psychicznie zwierzęta, będą cierpieć tak długo, jak długo będziemy milczeć. Pokażmy, że Oświęcim, to Miasto Pokoju i nie ma w nim miejsca na tego typu okrutne praktyki – powiedzieli pracownicy Animals Oświęcim „Gazecie Krakowskiej”.

„Zwierzęta są piękne, chcemy je oglądać i podziwiać, ale ich piękno dostrzeżemy dopiero wtedy gdy są szczęśliwe. Nie zobaczymy tego z pewnością na arenie cyrkowej” – można przeczytać na stronie wydarzenia na Facebooku. – „Cyrk z udziałem zwierząt pozbawiony jest walorów edukacyjnych, a co więcej, uczy on dzieci przedmiotowego stosunku do zwierząt, potencjalnie szkodliwego dla rozwoju dzieci, co potwierdził Komitet Psychologii Polskiej Akademii Nauk w marcu 2015 roku. Pod płaszczykiem edukacji pokazuje się dzieciom zwierzęta zniewolone, zachowujące się wbrew własnej naturze, złamane psychicznie, ośmieszone. Pokażmy, że Oświęcim to Miasto Pokoju i nie ma w nim miejsca na tego typu okrutne praktyki”.

Oświęcim dołączył do listy miast, których włodarze wydali oficjalny zakaz wjazdu cyrkom ze zwierzętami, jednak nie brakuje chętnych, aby udostępnić cyrkowcom prywatne tereny. W pobliskich Kętach również wystąpi w najbliższym czasie cyrk ze zwierzętami. Mieszkańcy też szykują się do protestu. Burmistrz Kęt twierdzi, że nie ma potrzeby, aby w najbliższym czasie wziął przykład z władz Oświęcimia, „ponieważ to nic nie da” – cyrkowcy i tak rozstawią namioty na prywatnych terenach.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. W każdym cyrku występują zwierzęta. Małpy z rodzaju homo. Tylko że nimi nikt się w Polsce nie przejmuje.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Rząd obiecuje: Polska przyjmie niemiecki model transformacji regionów górniczych

Po jedenastu i pół godzinach negocjacji górnicze związki zawodowe oraz strona rządowa wypr…