Zawarciem niekorzystnej dla państwa ugody zakończył się spór sądowy pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a Fundacją Lux Veritatis.

facebook.com/Tadeusz Rydzyk
facebook.com/Tadeusz Rydzyk

Należąca do ojca Tadeusza Rydzyka fundacja otrzyma gigantyczną rekompensatę za cofnięcie dofinansowania do projektu budowy toruńskiej sieci energii geotermicznej w 2008 roku. Wówczas NFOŚiGW wypowiedział podpisaną rok wcześniej umowę, argumentując, że wykonawca projektu może sobie nie poradzić z jej realizacją. Strona rządowa wyraziła liczne wątpliwości dotyczące planu poszukiwania i adaptacji energetycznej gorących źródeł.

Kluczowy wpływ na przebieg sprawy miało odnalezienie notatki sporządzonej w 2008 roku przez ówczesnego wiceministra środowiska Stanisława Gawłowskiego, która wskazuje na to, że urzędnicy otrzymali polecenie znalezienia pretekstu do wypowiedzenia umowy i pozbawienia tym samym Lux Veritatis wielomilionowej dotacji z Unii Europejskiej.

– Rzeczywiście, taka notatka istnieje, ma ona charakter bardzo oryginalny, nie przypominam sobie, żeby kiedykolwiek coś takiego zostało sporządzone w Narodowym Funduszu, ale niestety w tym przypadku miało to miejsce, ja potwierdzam, że w dokumentacji istnieje taka notatka – przyznał niedawno dr Kazimierz Kujda, prezes zarządu NFOŚiGW.

Proces miał charakter cywilny. Za czasów Platformy Obywatelskiej, strona rządowa nie przyjmowała propozycji ugody, utrzymując, że decyzja o cofnięciu dotacji miała podstawy merytoryczne. Po przejęciu władzy przez PiS i obsadzeniu przez tę partię stanowisk w NFOŚiGW, determinacja w dążeniu do korzystnego dla państwa werdyktu znacznie osłabła. Ugoda, na którą zgodziły się dzisiaj strony sporu i którą zaakceptował warszawski sąd zakłada przyznanie toruńskiej fundacji ponad 26 milionów złotych odszkodowania.

[crp]

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Ale idiotyczny tytuł. Wprowadza w błąd. Rząd PO naruszył umowę z powodów politycznych, to odszkodowanie się należy. A geotermia może rozwiązać problemy energetyczne kraju, technika idzie naprzód.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Presja na samorządy, które przyjęły uchwały anty-LGBT. Chodzi o pieniądze, nie przyzwoitość

Po haniebnych uchwałach anty-LGBT niektórych samorządów Unia Europejska jasno oznajmiła: t…