Franciszek nakazał wpisanie do katechizmu Kościoła katolickiego jednoznaczny sprzeciw wobec kary śmierci modyfikując tekst zatwierdzony przez polskiego papieża Jana Pawła II.  Wersja katechizmu z 1992 r.  – książki zawierającej oficjalne nauczanie Kościoła i zasady wiary katolickiej – dopuszczała karę śmierci w ekstremalnych przypadkach. Kręgi tradycjonalistyczne Kościoła krytykują tę decyzję, jak też amerykańska Partia Republikańska i część europejskiej prawicy.

Papież Franciszek. wikimedia

Argentyński papież zawsze był przeciwny karze śmierci. Według niego, zabijanie więźniów „nie oddaje sprawiedliwości, lecz podżega do zemsty”. We wrześniu 2015 r. podczas swego historycznego przemówienia przed amerykańskim Kongresem wyraził przekonanie, że należy „bronić życia ludzkiego na każdym etapie jego rozwoju”, co już wtedy wywołało krytykę większości  deputowanych.

Papież zapowiedział zmiany w katechizmie już w październiku ubiegłego roku, przyznając przy okazji, że sam Kościół katolicki stosował tę „ekstremalną i nieludzką” praktykę. Według dostępnych statystyk, w ubiegłym roku dokonano co najmniej 2591 egzekucji w 53 krajach (bez Chin, które statystyk nie dostarczają). Ponad dwie trzecie państw świata obaliły już karę śmierci lub jej nie stosują.

Według nowego, opublikowanego dziś  tekstu katechizmu, „Kościół naucza w świetle Ewangelii, że kara śmierci jest nieludzkim środkiem, który rani godność osobistą. Kościół z determinacją działa na rzecz obalenia jej na całym świecie”.  W nowym  wstępie do tej części katechizmu można przeczytać, że „Dziś jesteśmy coraz bardziej świadomi, że osoba ludzka nie traci swej godności, nawet jeśli popełni bardzo poważne zbrodnie”. Od tej pory katolicy są zobowiązani do sprzeciwu wobec stosowania kary odbierającej życie.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Jakie to ma znaczenie, o tam sobie Franek napisze? Jego zwierzchnik już dawno napisał, i to na kamiennych tablicach, żeby nie cudzołożyć, nie kraść, nie mówić fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu. I kto się tym przejmuje?

  2. A co z tego nasi czarni zrozumiej? Że życia należy chronić od zygoty. A śmierć i owszem, za pogrzeby też się kosi szmal.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…