Pracownicy centrum logistycznego międzynarodowego w podpoznańskich Sadach walczą o lepsze warunki pracy i solidaryzują się ze strajkującymi kolegami z Niemiec. Wystosowali swoje żądania. Jeśli nie zostaną one spełnione do 4 lipca, wejdą oficjalnie w spór zbiorowy. Nie wykluczają również podjęcia strajku.
Konflikt pomiędzy załogą, którą reprezentuje pierwszy związek w polskiej filii Amazona – OZZ Inicjatywa Pracownicza, a dyrekcją narastał od wielu miesięcy. Pracownicy skarżyli się na niskie płace, przymuszanie do pracy w dni świąteczne, wyśrubowane normy oraz niedogodne dla nich zmiany czasu pracy. Czarę goryczy przelała sytuacja z 25-26 czerwca. Wówczas w niemieckim Amazonie trwała akcja strajkowa. Kapitalista postanowił przerzucić cześć obowiązków na polskich pracowników, którzy zostali poinformowani, że będą pracować na 11 godzinnych, a nie tak jak dotychczas – na 10 godzinnych zmianach. W odpowiedzi część pracowników przeprowadziła spontaniczny strajk włoski – swoje obowiązki wykonywali wolniej i z większą starannością. Członkowie związku zawodowego nosili na sobie koszulki z wyrazami solidarności dla strajkujących kolegów w Niemczech. Niektórzy odmówili pracy, biorąc urlopy na żądanie.
Na opór ze strony zatrudnionych, firma zareagowała represjami. Członkowie załogi byli wzywani „na dywanik”. Kilku pracowników zostało zawieszonych. W związku z działaniami dyrekcji Amazona, Inicjatywa Pracownicza wydała oświadczenie: „W związku z informacjami, jakie dotarły od pracowników do Komisji Międzyzakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza dotyczące zawieszenia w obowiązkach co najmniej 4 pracowników, domagamy się wyjaśniań, jakie były tego powody. Według naszego obecnego rozeznania jedyną przyczyną takiego postępowania pracodawcy jest próbą wywarcia nacisku na załogę, która spontanicznie wyrażała swoje poparcie dla strajku w niemieckim Amazon i żądań naszych niemiecki koleżanek i kolegów. Uważamy, że restrykcje nie uspokoją nastrojów wśród poznańskiej załogi Amazon, a jedynie zaognią tlący się konflikt. Dlatego apelujemy do zarządu o odwieszenie pracowników i pracownice Amazon i podjęcie z OZZ Inicjatywa Pracownicza rozmów dotyczących poprawy warunków pracy i płacy”.
W najbliższym czasie w Sadach odbędą się negocjacje z udziałem reprezentacji pracowników, dyrekcji oraz mediatora. Jeśli nie zakończą się porozumieniem, Inicjatywa Pracownicza zapowiada przeprowadzenie dwugodzinnego strajku ostrzegawczego, a w dłuższej perspektywie – również pełnej akcji strajkowej. Związek wyraża również pełną solidarność ze strajkującymi pracownikami niemieckich magazynów koncernu.
Postulaty pracowników polskiego Amazona:
- Podwyżka godzinowej stawki podstawowej do co najmniej 16 zł brutto. W związku z corocznym wzrostem minimalnego wynagrodzenia, wzrostem obowiązków oraz rosnącymi normami pracownicy oczekują podwyżek.
- Wprowadzenie dodatków stażowych. W związku z dużą rotacją w firmie doświadczeni pracownicy z dłuższą historią zatrudnienia powinni otrzymywać dodatki stażowe.
- Wprowadzenie akcji pracowniczych. Pracownicy chcą wprowadzenia akcji jako narzędzia motywacji również w Polsce, jako że Amazon oferuje je w wielu krajach za granicą.
- Wprowadzenie rocznych grafików pracy. Aktualne miesięczne grafiki pracy utrudniają planowanie czasu wolnego, pracownicy chcą otrzymywać roczne grafiki podobnie jak pracownicy zatrudnieni przez Amazon w Niemczech.
- Wprowadzenie regulaminu w sprawie przerw urealniającej ich czas trwania. W związku z dużą odległością od stanowisk do pomieszczeń socjalnych czas musi być prawidłowo rejestrowany np. od bramki a nie od dzwonka na przerwę w hali.
Rząd zrzuca maskę
Dzisiejszy dzień przejdzie do historii jako symbol kolejnej niedotrzymanych obietnic przed…