Share Button

Darmowe wycieczki na Marsz Niepodległości, udostępnianie biur poselskich na spotkania – to tylko niektóre formy wsparcia, na jakie mogą liczyć działacze Obozu Narodowo-Radykalnego ze strony polityków Prawa i Sprawiedliwości.

źródło Wikimedia Commons
źródło Wikimedia Commons

W ostatnich dniach dowiadujemy się o kolejnych przypadkach bliskiej współpracy pomiędzy PiS a neofaszystowskim ONR. Poniedziałkowa „Gazeta Wyborcza” informuje, ze szef wielkopolskich struktur partii Jarosław Wróblewski zobowiązał się do pokrycie połowy kosztów przejazdu autokarowego na Marsz Niepodległości. Dziennikarze „GW” podkreślają, że poseł miał dotąd opinię „umiarkowanego”. Dlaczego więc okazał tak hojne wsparcia dla ekstremistów? Czy jest to realizacja szerszego programu współpracy? Wiele wskazuje na to, że tak. Kolejnym przykładem flirtu władzy z ONR jest Stalowa Wola, gdzie prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny (PiS) również sfinansuje przejazd narodowych fanatyków do Warszawy. Neofaszyści mogą liczyć również na inne formy wsparcia. Beata Mateusiak-Pielucha, posłanka PiS z Pabianic, ponoć w odruchu patriotycznego uniesienia zaproponowała działaczom miejscowego ONR udostępnienie biura poselskiego.

Niebezpieczne zjawisko monitoruje partia Razem, która w październiku uruchomiła serwis Zero Tolerancji, w ramach którego można zgłaszać wszelkie przypadki niebezpiecznych zbliżeń pomiędzy władzą a faszystami. Dotychczas wpłynęły 93 zgłoszenia.

Wyjaśnień od Jarosława Kaczyńskiego domagają się politycy lewicowej formacji. – Stoimy tutaj dziś, żeby zadać Jarosławowi Kaczyńskiemu pytanie: czy jest świadomy tego, co robią jego podwładni, czy wie o współpracy lokalnych działaczy PiS z neofaszystami? – mówiła na konferencji Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z partii Razem.

„ONR i inne organizacje skrajnej prawicy to ugrupowania, które szerzą nienawiść i promują przemoc wobec mniejszości i przeciwników politycznych. Współpraca władz i instytucji państwowych z nacjonalistami hańbi dobre imię Polski. Dalsze przyzwolenie i wspieranie przez PiS nacjonalistów to torowanie drogi do faszyzacji naszego kraju” – napisał Maciej Konieczny z warszawskiego okręgu Razem.

 

 

 

Share Button

2 komentarze

  1. Waldek napisał:

    Dopóki „demokratka” Clintonowa i Obama finansowali ISIS, dla równowagi trzeba było finansować neofaszystów. Przyroda nie toleruje nierównowagi :P

  2. Nikt napisał:

    No przecież od dawna wiadomo, że kaczka z Maciaszką montują sobie własne SA. Potem przyjdzie kolej na własne SS a potem to już z górki.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*