Niepełnosprawni, seniorzy, kobiety w ciąży i rodziny z małymi dziećmi być może już niedługo znów będą mogli spać spokojnie w swoich mieszkaniach. Pod presją środowisk lokatorskich rząd prawdopodobnie wycofa się z projektu, który umożliwiał wyrzucanie ich na bruk.

wikimedia commons

Projekt zezwalał na eksmisje ciężarnych kobiet, rodzin z dziećmi, osób starszych czy niepełnosprawnych na ulicę, w przypadku gdy sąd orzekł, że takie osoby mają gdzie mieszkać po wyrzuceniu z mieszkania komunalnego. Dotychczasowe przepisy dawały przedstawicielom wymienionym grup gwarancje lokalu socjalnego.

Teraz jednak już wiadomo, że projekt nie zostanie nawet skierowany do pierwszego czytania. Dlaczego? Dzięki szybkiej reakcji ruchów lokatorskich, które zgodnie oceniły go jako „nieludzki” i zapowiedziały organizacje radykalnych protestów w razie prób jego uchwalenia. – Gdyby te zmiany w prawie lokatorskim przeszły, to mielibyśmy największe w historii rugi lokatorskie – mówił podczas pikiety pod siedzibą PiS Piotr Ikonowicz z Ruchu Sprawiedliwości Społecznej. Równie krytycznie proponowane zmiany oceniło Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów. „Skutki takiej regulacji już znamy. Uzależnienie jedynie od decyzji sądu prawa do przyznania lokalu socjalnego spowodowało w drugiej połowie lat 90. falę brutalnych eksmisji „na bruk”, co z kolei spowodowało liczne protesty społeczne” – czytamy w oświadczeniu wydanym przez organizacje. Sprawę skomentował też Rzecznik Praw Obywatelskich. – Statystyki dotyczące eksmisji „na bruk” były w owym czasie na tyle zatrważające, że wprowadzenie katalogu grup społecznych szczególnie chronionych wydawało się wtedy oczywiste. Bo praktycznie co drugi eksmitowany lądował wtedy na bruku – zauważył Adam Bodnar.

Co na to rząd? Krytyka najwyraźniej poskutkowała. Wiceminister infrastruktury Kazimierz Smoliński zapowiedział wykreślenie antyspołecznego zapisu i zakończenie praw nad projektem. Czy to oznacza, że władza nie zamierza niczego zmieniać jeśli chodzi o lokatorskie regulacje? Niekoniecznie. Już niebawem ma zostać przedstawiony kolejny projekt, tym razem zawierający nowe propozycje dotyczące zarówno finansowego wsparcia rządu przy tworzeniu nowych lokali socjalnych, jak i zmiany warunków na jakich będą przysługiwać lokale komunalne. Podobnie, jak w wycofanej właśnie wersji, w kolejnym projekcie będzie figurował zapis o ponownej weryfikacji statusu materialnego osoby, która jest najemcą mieszkania komunalnego w okresie co pięć lat.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. wtedy rządził AWS – czyli buzek łobuzeki i niejaki krzakleski , pamiętamy !!!!!!!!!!!!!!!!!!

    1. Autorką ustawy o najmie lokali- która wprowadziła eksmisje na bruk- była Barbara Blida z SLD, ten akt prawny do dzisiaj określa się popularnie jako lexblida. Mimo, że w projekcie tym wprowadzono czynsz regulowany w zasobach prywatnych na okres przejściowy eksmisje na bruk były zjawiskiem masowym. Do tego TK, który musiał znać tę sytuację uznał przepisy o czynszu regulowanym za niezgodne z Konstytucją. To z pewnością musiało spowodować wzrost eksmisji na bruk. Choć niedługo potem TK uznał przepisy zezwalające na prowadzenie eksmisji na bruk za niezgodne z Konstytucją.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Putin: jesteśmy gotowi do wojny jądrowej

Prezydent Rosji udzielił wywiadu dyrektorowi rosyjskiego holdingu medialnego „Rossija Sego…