Krajowa Rada Sądownictwa powinna zawiesić swoją działalność do czasu, gdy Sąd Najwyższy orzeknie czy tryb jej powołania oraz działalność, czyli mianowanie sędziów było zgodne z zasadą niezależności władzy sądowniczej – apelują sędziowie ze stowarzyszenia „Iustitia”. Wygląda na to, że polski wymiar sprawiedliwości może czekać prawdziwe trzęsienie ziemi.

Najpoważniejszy skutek reformy polskiego sądownictwa, przeforsowanej przez PiS w 2017 r. w atmosferze protestów społecznych najprawdopodobniej dopiero odczujemy. Członkowie Stowarzyszenia Sędziów Polskich “Iustitia” wydali oświadczenie, stanowiące swoistą „mapę drogową” do rozwiązania niebezpiecznej, zarówno dla polskich obywateli, jak i powagi państwa sytuacji, która może nastąpić już niebawem.

Sędziowie ostrzegają, że po tym jak Sąd Najwyższy orzeknie, iż powołana przez PiS Krajowa Rada Sądownictwa nie jest organem niezależnym od władzy wykonawczej i ustawodawczej może zapanować chaos, jakiego jeszcze w historii polskiego wymiaru sprawiedliwości nie było.

„Przy udziale KRS powołano nie tylko sędziów Izby Dyscyplinarnej, ale również około 300 sędziów sądów powszechnych. Sędziowie ci od czasu powołania wydali tysiące wyroków. Ponad 70 000 postępowań może zostać uznanych za wadliwe” – czytamy w oświadczeniu „Iustitii”.

Przewodniczący stowarzyszenia, Krystian Markiewicz zaapelował do polityków o szybkie działania.

–  Tutaj nie chodzi, o to jak odbiorą to Wasi wyborcy. Tu chodzi o coś więcej: o stabilność Polski, o bezpieczeństwo zwykłych obywateli. Wasze samopoczucie w ministerstwach w Warszawie powinno być teraz na ostatnim miejscu – podkreślił na wtorkowym spotkaniu z dziennikarzami.

– Macie obowiązek respektować wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i wydany na jego podstawie wyrok Sądu Najwyższego. Nie potrafiliście naprawić sytuacji w polskim wymiarze sprawiedliwości, o co prosimy od lat. Teraz dopiero mamy gotowe rozwiązanie, jak ustrzec zwykłych ludzi przed szkodliwością Waszych działań – dodał Markiewicz.

Na czym polega plan zażegnania kryzysu proponowany przez „Iustitię”? Sędziowie radzą, aby w konkursach na stanowiska sędziowskie nie brali udziału żadni kandydaci, a ci, którzy zostali mianowani sędziami wstrzymali się od orzekania wyroków do czasu wyroku Sądu Najwyższego. Od orzekania mają się również wstrzymać sędziowie sądów dyscyplinarnych, którzy najprawdopodobniej zostali mianowani przez organ bezprawnie powołany – Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego.

Sędziowie z „Iustitii” zwrócili się także do samej KRS. Prezes Markiewicz uważa, że organ ten powinien dokonać samorozwiązania.

– Nie mam wątpliwości, że dla dobra polskiego wymiaru sprawiedliwości powinno się tak stać. Pytanie tylko, czy sędziemu Leszkowi Mazurowi, przewodniczącemu KRS, starczy odwagi do podjęcia takiej decyzji. Życzę mu, żeby ją w sobie znalazł – powiedział we wtorek w rozmowie z „Wyborczą”.

Adresatem apelu jest również minister sprawiedliwości, który powinien według sędziów przestać rozpisywać konkursy na stanowiska sędziowskie, gdyż może to tylko pogłębić późniejszy chaos i krzywdę Polaków, których sprawy będą rozstrzygać nielegalnie powołani sędziowie. Zbigniew Ziobro powinien również postarać się o zapewnienie w regulaminie urzędowania sądów specjalnej, przyspieszonej procedury wznowienia postępowań, w których orzekały osoby powołane przy udziale upolitycznionej KRS. „Iustitia” zaoferowała w tej sprawie swoje wsparcie.

Pozostałe postulaty sędziów można znaleźć w oświadczeniu, zamieszczonym na ich profilu na Facebooku.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Drodzy koledzy internauci ja z prośbą — wczoraj napisałem taki pościk do PN ale nie raczył mi odpowiedzieć więc może wy koledzy odpowiecie na moje pytanie, oto ten post:
  „Wiem panie Nowak, że nie odpisuje pan na posty ale wytłumacz mi pan takie cósik:
  W Polsce jak wiadomo mamy trzy ośrodki władzy — nawet cztery (dziennikarze) — ustawodawczą, wykonawczą, sądowniczą no i jesteście wy dziennikarze jako czwarta. Na trzy z tych władz mam jako obywatel bezpośredni wpływ gdyż wybieram sobie sejm, senat, prezydenta oraz to co czytam, słucham czy oglądam i wten sposób daję wam dziennikarzom zarobić…………….
  Jaki wpływ obywatel ziomekp.1 lub Nowak Piotr maja na wymiar sprawiedliwości? Dlaczego sędziowie chcą się wybierać „sami z siebie” a innym nie wolno? Wszak dużo taniej byłoby np. idąc tokiem myślenia sędziów nie urządzać wyborów tylko kończący kadencję sejm sam spośród posłów wybrał by sobie następnych a prezydentowi przedstawiono by kandydatów a on wraz ze swoją kancelarią wybrali by następcę, nie byłoby prościej i taniej?
  Zadaję to pytanie na różnych portalach od dłuższego czasu ale nie mogę doczekać się odpowiedzi, może teraz”?

 2. niedawno polscy sędziowie orzekli całkiem poważnie i – jak się zdaje – całkiem niezawiśle, że powołanie polskiego obywatela do polskiego wojska i zmuszenie go do ćwiczeń wojskowych na poligonie w zimie (kopanie okopów, zakwaterowanie w namiocie, wydanie używanego choć wypranego umundurowania) to zbrodnia przeciw ludzkości… myślę, że za bardzo nie należy się spieszyć z ich obroną

  1. A czego spodziewasz się po ludziach z matrixu, dla których przeżycie miesiąca za 10 000 na grabkę jest możliwe ,,jedynie gdzieś na prowincji”???
   Dla nich sam pobyt na poligonie w zimie jest nie do pomyślenia!
   To taka nowa kasta kapłańska,,niezawiśnieci” prawnicy…

  2. Znaczy Kolego Skorpionie postulujesz działania takie, jak lud Warszawy pamiętnego 28-go czerwca czy 15-go sierpnia?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Brazylia: zwolennicy Bolsonaro przemocą chcą podważyć wyniki wyborów

Od wczoraj w wielu brazylijskich miastach trwają starcia między zwolennikami byłego prezyd…