Propozycja rządu nie powala na kolana. Minimalne wynagrodzenie w następnym roku ma wynosić 2080 zł brutto. Godzinowe wzrośnie o 50 gr. To oczywiście więcej niż proponowali kapitaliści, ale mniej niż wysokość postulowana przez związkowców.

Fotogaleria - wiec przed siedzibą OPZZ w Warszawie i przemarsz w pochodzie pierwszomaojowym w stronę pl. Zamkowego. Zdjęcia: Bojan Stanisławski Боян Станиславски
OPZZ chce wyższej płacy minimalnej/ fot. Bojan Stanisławski

Jeszcze w maju minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zapowiadała, że płaca minimalna wzrośnie do 2100 zł brutto.  – W takiej sytuacji na rynku pracy to jest dobra propozycja. Inna byłaby sytuacja, gdybyśmy mieli wysoką stopę bezrobocia, niski wzrost gospodarczy – mówiła wówczas Rafalska, zwracając uwagę, że nie spełniły się czarne przepowiednie wieszczące załamanie gospodarki po wprowadzeniu godzinowej płacy minimalnej. – Wróżono, że stanowi to zagrożenie dla pracodawców. Ale w żaden sposób to się nie sprawdziło – akcentowała minister. Teraz jednak strona rządowa, pod wpływem lobbingu organizacji przedsiębiorców, postanowiła obniżyć kwotę o 20 zł.

Teoretycznie sprawa jest jeszcze otwarta, bo ostateczna decyzja ma zapaść po obradach Rady Dialogu Społecznego, termin mija 15 czerwca. Kontrpropozycje musieliby zgłosić pracodawcy bądź związkowcy. Ci pierwsi pogodzili się już  jednak, że ich żądania nie będą zrealizowane. Reprezentanci pracowników uważają natomiast, że 2080 zł brutto to za mało. Różnią się jednak pomiędzy sobą. Prorządową „Solidarność” satysfakcjonowałoby 2160 zł brutto, OPZZ i Forum Związków Zawodowych proponuje 2200 zł brutto. – OPZZ od wielu lat walczy o to, aby płaca minimalna stanowiła co najmniej 50 proc. średniego wynagrodzenia. W 2006 roku minimalna płaca w stosunku do średniej wynosiła zaledwie 36 proc. i należała do najniższych w Unii Europejskiej. Od tamtego czasu proporcja nieco się poprawiła i w ubiegłym roku przekroczyła 45 proc., ale wciąż sporo brakuje do 50 proc – powiedział dla money.pl Piotr Szumlewicz, ekspert i doradca OPZZ. Co na to „Solidarność”? – Mamy swój algorytm, który określa minimalną w danym roku. Tymczasem inne związki od razu chcą do tego dojść. Nasza propozycja jest bardziej wyważona i uznaje również racje pracodawców. Tymczasem te 2220 zł OPZZ i FZZ naszym zdaniem jest zbyt radykalnym żądaniem – wyznał w rozmowie z money.pl Marek Lewandowski, rzecznik prasowy Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. A ja bym na miejscu kaczki dał aż 85 zyli na łepka i to już od 2028-go roku. Jak robić se jaja ze społeczeństwa to już pełną gębą!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Indyjscy pracownicy portowi odmówili przeładunku izraelskiej broni

Indyjski związek zawodowy robotników portowych, Water Transport Workers Federation of Indi…