Artur Różycki, weterynarz z Brzegu Dolnym pod Wrocławiem, został oskarżony przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Wołowie o prowadzenie nielegalnego schroniska. 10 sierpnia lekarza, który pomagał zwierzętom, uniewinniono. Pomogła interwencja RPO.

Weterynarz stanął przed sądem - za pomaganie zwierzetom. Fot. facebook.com/ Artur Różycki
Weterynarz stanął przed sądem – za pomaganie zwierzetom. Fot. facebook.com/ Artur Różycki

Doktor Różycki razem z żoną prowadzą klinikę w Brzegu Dolnym, od ośmiu lat pomagają bezdomnym zwierzętom. Weterynarz podpisał umowy z trzema gminami na taką działalność – nie wszystkim się to podobało. Natychmiast znaleziono powód, aby działalności mu zakazać – Różycki trafił do sądu. Powiatowy Lekarz Weterynarii z Wołowa wymagał zezwoleń na prowadzenia schroniska oraz zarejestrowania samochodu specjalnie do transportu zwierząt.

W lutym do sprawy włączył się Adam Bodnar, który zaskarżył działania inspekcji weterynaryjnej. Stwierdził, że stoją one w sprzeczności z konstytucyjnym obowiązkiem wspierania obywatelskich inicjatyw pomocy zwierzętom. Wymaganie różnorakich zezwoleń uznał za utrudnianie niesienia pomocy, co jest niezgodne z prawem. 10 sierpnia Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu przychylił się do zdania Rzecznika Praw Obywatelskich i uchylił decyzję o konieczności zawieszenia działalności przez Różyckiego.

Weterynarz uważa, że pomaganie zwierzętom wciąż dla wielu ludzi jest czystą fanaberią: – Cały wic polega na tym, że u nas panuje przeświadczenie, że nie powinniśmy się przejmować. Wszystko jest w porządku, gdy zwierzę trafi do schroniska. Tak niestety nie jest. Wszyscy wiedzą, jak wyglądają schroniska w Polsce – powiedział „Gazecie Wrocławskiej”.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Antyliberalne pomysły, by regulować każdą działalność człowieka, zbierają żniwo.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Chiny ostrzegają przed upadkiem zachodnich giełd. Nadchodzi załamanie gospodarek?

Chiński gigant dołączył do tych zachodnich ekonomistów, którzy ostrzegają przed wielkim kr…