To może być jedna z najgorszych inwestycji publicznych od wielu lat. Prawo i Sprawiedliwość, ustami swojego wodza, zapowiedziało powstanie ogromnego lotniska między Łodzią a Warszawą. Prezes uważa, że Polska potrzebuje takiego molocha, mimo że w ostatniej dekadzie przeznaczono znaczne środki na rozbudowę lokalnych portów lotniczych. Jeśli pomysł PiS doczeka się realizacji, mniejsze lotniska mogą podzielić los obiektu w Radomiu.

Jarosław Kaczyński, samozwańczy ekspert od ruchu lotniczego www.flickr.com/photos/drabikpany/

W województwie mazowieckim znajdują się obecnie trzy lotniska: Okęcie, M0dlin i Radom. To ostatnie istnieje tylko teoretycznie. Nie startują z niego żadne samoloty linii krajowych ani zagranicznych. Obiekt stoi pusty i obciąża miejski budżet. Mimo to, przywódca Prawa i Sprawiedliwości uważa, że region potrzebuje jeszcze jednego lotniska i do swojego pomysłu wydaje się być przekonany. – To wielkie międzynarodowe lotnisko jest nam potrzebne i to jest, według mnie, priorytet – podkreślał cytowany przez PAP Kaczyński. – Nie możemy zgodzić się na to, że my jesteśmy tylko krajem, w którym lotniska są początkiem drogi do innych wielkich lotnisk – np. do Frankfurtu czy teraz, jak często nam proponują, do Berlina – ciągle to lotnisko jest, skądinąd, niedokończone – dodał lider PiS.

Centralny Port Lotniczy miałby powstać w połowie drogi pomiędzy Łodzią, a Warszawą. Lotnisko, według planu, mogłoby obsługiwać 60 mln pasażerów rocznie. Koszt jego wzniesienia to 25-30 mld złotych.

Co na to eksperci? Jacek Krawczyk z Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, uważa pomysł za katastrofalny i „pozbawiony ekonomicznych podstaw”. – Jeżeli ten projekt będzie realizowany dziś, to zmarnujemy kilkaset milionów euro, które włożyliśmy w rozwój lotnisk w Warszawie. To będą pieniądze wyrzucone w błoto.(…) Nie wydaje mi się, żeby Polskę było stać na wyrzucenie pieniędzy publicznych, które zostały zainwestowane w infrastrukturę. Mamy obowiązek dbać o publiczne pieniądze – powiedział Krawczyk w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Ilu pasażerów obslużył P.L.Radom w ub. roku ??
    Rozruch nowego lotniska to niewyobrażalnie duze koszty.
    O ile Modlin uruchomił się sam, tak nie powinno byc kasy na nowe lotniska w województwie mazowieckim.

    1. Zgoda. Więcej lotnisk na Mazowszu nie potrzeba.Sam jako mieszkaniec Radomia wolałbym pieniądze utopione w porcie lotniczym wydać na budowę linii tramwajowej – bo taka była alternatywa. Niemniej, w PL Radom cosik się ruszyło, samoloty i ludzie latają, wbrew twierdzeniu zawartemu w tekście. I tylko tyle.

  2. Autorze, zanim napiszesz głupstwo, sięgnij choćby do lokalnych mediów a dowiesz się, że Port Lotniczy Radom nie jest bytem teoretycznym. Owszem, robi bokami, ale w ub. coś drgnęło; pojawili się przewoźnicy, a samo lotnisko wygrzebało się z ostatniego miejsca rankingu frekwencji. Zapowiadane są inwestycje, modernizacja techniczna, całkiem poważny inwestor z Izraela rozmawia z władzami miasta i spółki. Toteż raz jeszcze prośba – więcej rzetelności. Wystarczy nam ściemy na portalach prawicowych.

  3. zesr,j się a nie daj się kosztem społeczeństwa, jeszcze trochę będę żałował że przy władzy nie ma złodzieji platfusów

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Brazylia: zwolennicy Bolsonaro przemocą chcą podważyć wyniki wyborów

Od wczoraj w wielu brazylijskich miastach trwają starcia między zwolennikami byłego prezyd…