Pazerność czy zabieg marketingowy? Menu restauracji „W Bramie” zrobiło w czwartek furorę w mediach społecznościowych.  Okazało się bowiem, że klienci lokalu nie mogą liczyć na darmową wodę z kranu. Za taką przyjemność muszą zapłacić 2 zł.

Informacja o płatnej kranówie pojawiła się na fejsbukowej grupie „Zero Waste Polska”, zrzeszającej pasjonatów racjonalnego gospodarowania zasobami. W komentarzach można znaleźć zróżnicowane opinie z niewielką przewagą negatywnych.

„Przeciez woda to podstawowa rzecz. W wielu miejscach jest za darmo”

” We Francji zamawia się w restauracjach tzw. „carafe d’eau” i to jest kranówka za darmo. Podana w karafce właśnie około 1 litra. U nas nawet za kranówkę kasuj

„Za dwa zety? W UK to standard i to za zero funtów. Jednak dobre i to”

Jedna z komentujących wskazała, że woda z kranu jest dobrem wspólnym i pobieranie za nią opłaty jest niestosowne i niezrozumiałe.”Ciekawa jestem jak mogą sprzedawać towar, który nie należy tak naprawdę do nich, już nie mówię o rozliczaniu się z tego. Pewnie biorą wodę z kranu na fakturę. Ciekawą kwestią jest tez to, czy jak pójdziemy w tej knajpie do łazienki i napijemy się z kranu wody to tez będziemy musieli zapłacić”.

Inna osoba dopatrywała się, nieco ironicznie, kontekstu lokalnego.

 

Pojawiły się jednak równiez komentarze broniące restauratora.

„2 zł to i tak bardzo symboliczna kwota. I pomyślałam o tym samym o czym ktoś napisał wyżej- ktoś te karafkę musi podać, ktoś umyć… fajnie ze jest taka opcja w lokalu”

„Może pomysłodawca nie jest królem zdobywania sympatii klienta (bo przecież wszyscy chcemy tylko darmóweczki, prawda?), ale jak idziemy do knajpy z jedzeniem, które nie przynosi zysków lokalowi (np. tort urodzinowy), to też płacimy „talerzykowe”. Właściciele być może jeszcze nie dorośli do „standardów UK”, ale ja i tak wolę kranówkę w karafce za 2 ziko, niż wodę w plastikowej butli za 6.”

Ciekawą dyskusję można znaleźć również na profilu Agnieszki Ziółkowskiej, poznańskiej działaczki Inicjatywy Polska. „W Poznaniu kranówki nie podadzą Ci w urzędzie miasta (będziemy nad tym pracować!) jak w Słupsku u Robert Biedron, ale za to znajdziesz ją w menu W Bramie! I jeszcze zapłacisz” – napisała aktywiska.

Skontaktowaliśmy się z właścicielem lokalu. Zapytaliśmy dlaczego pobiera opłatę za kranówę.

– Ktoś tą wodę musić podać, ktoś to naczynie musi pozmywać – tłumaczy restaurator, zwracając uwagę na inny aspekt. – Cokolwiek oferujemy za darmo, nie jest szanowane przez klienta. Nie jest dobrze widziane, ani nie przysparza popularności.

Czy to oznacza, że w restauracji w Bramie nie ma nic za darmo? Niekonieczniue. – Szkoda, że internetowa dyskusja nie dotyczy oliwek, które dołączamy do każdego posiłku. Nie zostały zauważone, ani docenione. A są w naszej restauracji za darmo. Klienci, którzy przychodzą na kawę oczekują oliwek za darmo, a nawet skarżą się, że dostali ich za mało.

Właściciel tłumaczy, że odpłatność jest celowym zabiegiem. – Kiedy woda znalazła się w karcie za 2 zł, od tego czasu  cieszy się większą popularnością. W Grecji w restauracjach na stołach też pojaawia się zawsze woda, której nie ma w menu, a następnie jest doliczana do rachunków – wskazuje.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Większość Ukraińców opowiada się za zastąpieniem prezydenta Zełenskiego szefem parlamentu

Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KMIS) przeprowadził ogólnoukraińskie badanie …