Kolaż utworzony ze zdjęć dostępnych ze zbioru Wikimedia Commons.

Polskie władze podtrzymują jednoznacznie pro-poroszenkowski kurs i deklarują pełne wsparcie dla nowych ukraińskich władz. Teraz pożyczą im 4 mld złotych.

Andrzej Duda spotkał się w Kijowie z ukraińskim oligarchą będącym prezydentem Ukrainy — Petrem Poroszenką. Podczas konferencji prasowej po zakończeniu rozmów pomiędzy oboma dżentelmentami padło wiele frapujących sformułowań.

Można było się spodziewać, że nowe PiS-owskie władze nie tylko nie zmienią kursu wobec nowych ukraińskich władz oraz ich polityki, ale zintensyfikują swoje poparcie. Tak też się dzieje.

– Mogę poinformować, że odbyły się rozmowy prezesów Narodowego Banku Ukrainy Wałerii Hontariewej i NBP Marka Belki o udzieleniu linii kredytowej w formie swapu o wartości czterech mld złotych albo jednego mld euro – powiedział dziennikarzom Poroszenko. Zapewniał także, że „Polska jest oddanym i strategicznym partnerem Ukrainy” i twierdził, że „dzisiaj widać, jak zostały stworzone wszelkie warunki dla pełnego wykorzystania mocy naszych wzajemnych relacji”.

Duda nie pozostawał dłużny swojemu “oddanemu i strategicznemu partnerowi”; deklarował, iż Polska będzie pełniła rolę “ambasadora Ukrainy w Unii Europejskiej” i zapewniał, że będzie pilnował, wraz z Poroszenką tego, aby „reformy, które są prowadzone na Ukrainie, były realizowane w sposób rzeczywisty i sprawny”. Wypowiadając te słowa polski prezydent brzmiał z pewnością nadzwyczaj wiarygodnie i przekonywająco, zważywszy, iż w ostatnich tygodniach faktycznie dołożył on wszelkich starań, aby planowane przez rząd jego politycznego zaplecza “reformy” zostały wdrożone “rzeczywiście i sprawnie”.

W dalszej części swoich wypowiedzi dał jednak wyraz oderwania od rzeczywistości. Twierdził m. in. iż możliwe jest uzyskanie ruchu bezwizowego dla obywateli Ukrainy, którzy przybywają do krajów UE, niemniej zdecydowanie najbardziej komicznym elementem były informacje o obdarowaniu nowych ukraińskich władz informacjami o wdzięcznej roli, znakomitej strukturze i wybornej funkcjonalności polskiego samorządu, gdyż Duda chce “wspierać decentralizację i samorząd na Ukrainie”. Jednocześnie, jak twierdził polski prezydent, Polska dzielić się będzie z ukraińskimi władzami doświadczeniami w zakresie zwalczania korupcji. Nie dodał jednak, iż to właśnie samorządy są w Polsce jej największym siedliskiem, co jest tylko jednym elementem z gigantycznego zbioru patologii, jakim jest historia polskiego samorządu. Z pewnością ewentualna implementacja polskiego modelu i nałożenie go na i tak skrajnie trudną sytuację na Ukrainie, to recepta na totalny upadek. Duda wspiął się także na wyżyny “dialektyki” opisując swoje marzenia dotyczące jakości granicy polsko-ukraińskiej. Z jednej strony “chcielibyśmy, aby ta granica, która istnieje między Polską a Ukrainą, dzieląca nasze państwa, była granicą pewną i stabilną”, ale z drugiej “nie może ona być odbierana na Ukrainie jako ściana”.

Gdy polski dziennikarz obecny na konferencji spytał o spór wokół Trybunału Konstytucyjnego w kontekście zapowiedzi Dudy o dzieleniu się “doświadczeniami w budowie państwa demokratycznego i państwa prawa” uzyskał od polskiego prezydenta, w odpowiedzi, upomnienie i uwagę, jakoby poruszanie kwestii wewnętrznych na zagranicznych konferencjach prasowych było “nowym zwyczajem”.

Swoistą wisienką na torcie, była informacja dot. linii kredytowej w wysokości ponad czterech mld zł, którą NBP uruchomi na potrzeby władz w Kijowie.

Obaj prezydenci potwiedzili także swoje jednoznacznie antyrosyjskie stanowisko.

[crp]

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. i świetnie, Soros, Wybiorcza-Michnik/KrytykaPolityczna-Sierakowiak/Sikorski-Applebaum/Europejski Kongres Żydów i Europejski Parlament Żydów a przede wszystkim Kwachu w Yalta European Strategy) POWININNI BYĆ ZADOWOLENI. Pisiory zapłaciły „należny” trybut na tyle na ile stać.
    A TERA PODSTAWOWE PYTANIE: jest kredyt i co Ukraina (a chyba bardziej prywatne firmy na Ukrainie) KUPI w RPjakiśtamnumer za tą kasę. CZEKAMY PANIE DUDA na odpowiedź bo inaczej dostanie „punkcik” w grze pt. „lać PISIORY w d…ę”.
    Tak na mój gust to Poroszenko (i paczka na Ukrainie zainstalowana przez Nuland „fuck the EU” (z niewielką pomocą Sikorenki i Bildta za pieniądze EU) mają lepszą kiepełe do interesów niż Duda/Kaczor/Waszczykowski/Maciarenko/ razem wzięci.

  2. 4 mld to więcej, niż dała Kopacz, więc sobie oligarchia ichnia pożyje, a i nowe pomniki banderowcom będzie za co stawiać.
    Jestem absolutnie za ruchem bezwizowym dla Ukraińców po UE – szybciej od nas wyjadą.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Kuriozalna propozycja Bułgarii pod adresem NATO

Groteskowe deklaracje bułgarskich władz na trwającej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NA…