Wzrostu wynagrodzeń o 250 zł dla wszystkich zatrudnionych domagają się związki zawodowe reprezentujące załogę największego kolejowego przewoźnika transportowego. Zarząd spółki odmawia, mimo, że firma notuje wyższe zyski od zakładanych.

15488839157_507a5869c2_z
flickr.com/paulsmith

Dla związkowców sprawa jest prosta – chcą aby pracownicy skorzystali na znakomitych wynikach finansowych firmy. W pierwszym kwartale 2015 roku PKP Cargo wypracowało 17,8 mln zysku netto. Wynik ten jest lepszy aż o 10,6 proc. od zakładanego. Przychód spółki wyniósł aż 896 mln zł.

Dyrekcja przewoźnika nie kwapi się jednak do podzielenia się bogactwem z pracownikami, którzy je wytworzyli. Spółka podała, że łączny koszt realizacji postulatów może wynieść 120 mln zł. Padają również argumenty, że dokładnie tyle zaoszczędzono na dopiero co zakończonym programie odejść dobrowolnych (PDO), w ramach którego zredukowano zatrudnienie o 4 tys. etatów.

Zarząd, odmawiając związkom przyznania podwyżek, skierował do Państwowej Inspekcji Pracy zawiadomienie o rozpoczęciu procedury sporu zbiorowego. Niebawem rozpoczną się negocjacje z udziałem stron konfliktu oraz mediatora. Jeśli nie przyniosą one rezultatu, możliwe jest przeprowadzenie strajku ostrzegawczego, a następnie – pełnej akcji strajkowej.

PKP Cargo to największa i najbardziej dochodowa spółka kolejowa w Polsce. Zatrudnia ok. 18 tys. osób. W październiku 2013 r. zadebiutowała na warszawskiej giełdzie. Firma prowadzi działalność w sektorach: przewozów towarów, intermodalnych, spedycji, oraz napraw taboru. W jej posiadaniu znajdują się również bazy modernizacyjne i terminale przeładunkowe. Jest potentatem transportu towarowego na szynach. Posiada ok. 48% udziału w rynku według masy i ok. 57% według pracy przewozowej w 2014 r. Jest również drugim największym przewoźnikiem w Unii Europejskiej.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rząd Mateusza Morawieckiego – gra w politykę

Prawo i Sprawiedliwość pokazało, jak rozumie i jak potrafi wykorzystywać reguły gry polity…