Brzydką śmiercią umiera szczeciński zakład ST3 Offshore. Władze znajdującej się w stadium upadku spółki zlikwidowały dział kadr. Pracownicy, który chcą poszukać nowej pracy, nie mogą odzyskać świadectw pracy. Są wściekli. Dlaczego lekceważycie nas i oferujecie nam standardy rodem z Bantustanu? – pytają.

Fabryka ST3 Offshore miała być perłą polskiej gospodarki i symbolem innowacyjności rodzimego kapitalizmu. Zakład wytwarzający elementy do elektrowni wiatrowych posiada jeden z najnowocześniejszych parków maszynowych i systemów infrastruktury produkcyjnej w Europie. W 2015 roku zagraniczny inwestor postawił 120-metrową, najwyższą na Starym Kontynencie suwnicę bramową. Miał to być symbol reindustrializacji Szczecina. Dołożyło się również miasto, które zafundowało nowy most na podawana była jako wzór nowego przemysłu w Szczecinie. Specjalnie dla jej potrzeb zbudowano nowy most na wyspę Ostrów Brdowski, na której prowadzona była produkcja.

C0ś jednak poszło strasznie nie tak. W 2017 roku podmiot trafił w ręce funduszu Mars, który miał się zająć jego rozwojem. Z takim powodzeniem, że ST3 Offshore ogłosiła niedawno upadłość. Jej wierzyciele nie mogą się doprosić przelewów od dwóch lat. W efekcie na skraju plajty stanęło ponad 400 przedsiębiorstw kooperujących z agencją, które borykają się z problemami z płynnością,

Obecnie podmiot zalega zarówno kontrahentom, jak i pracownikom. Z powodu ośrodków inwestycyjnych wykonuje tylko proste zlecenia, nie wykorzystując ogromnych możliwości parku maszynowego. Zatrudnieni podkreślają jednak, że dokładają wszelkiej staranności, by efekt ich pracy był na najwyższym poziomie.

Tego samego nie można powiedzieć o zarządzie spółki, który w ramach oszczędności zlikwidował dział kadr.

– Chcielibyśmy wiedzieć, czy za styczeń dostaniemy pieniądze w lutym – mówi Jarosław Sać, jeden z zatrudnionych. – A także, czy ci pracownicy, którzy teraz pracują, mają choćby wymagane badania okresowe. Bo jeśli nie, to w tym zakładzie zaczyna być niebezpiecznie – podkreśla.

Pracownicy oczekują, że otrzymają świadectwa pracy i rozliczenia PIT. W sytuacji gdy praca jest tylko dla 80 z 350 zatrudnionych część wybiera się na zaległe urlopy.

„Żądamy abyście wreszcie zaczęli wypełniać ciążące na was obowiązki i natychmiast zapewnili obsługę kadrową” – piszą w liście do przedstawicieli właściciela i zarządu spółki. „Nie mamy rozliczeń rocznych PIT-11, a brak świadectw pracy utrudnia znalezienie innego zatrudnienia na rynku i w ogóle zarejestrowanie się w Urzędzie Pracy” – czytamy w odezwie.

Zatrudnieni uważają, że to „standardy rodem z Bantustanu”. Złą opinię mają o postawie zwierzchników. – A wy zachowujecie się wobec nas jak kacykowie? My pracownicy ST3, obywatele Rzeczypospolitej Polskiej żądamy obsługi pracowniczej i komunikacji według standardów europejskich – podkreślają.

Tymczasem ministerstwo aktywów państwowych uważa, że nie wszystko stracone, bo zakład może zyskać zlecenia w związku z rozpoczęciem budów elektrowni wiatrowych na Bałtyku. Problem w tym, że jeszcze nie teraz. – Właśnie w poczuciu odpowiedzialności za załogę, za projekt, który daje ogromne nadzieje na rozwój regionu w perspektywie kilku lat, na rozwój także tej działalności, ale musimy do tego czasu doczekać – tłumaczył minister Zbigniew Gryglas. – Ten boom inwestycyjny, którego spodziewamy się na polskim Bałtyku, a chcemy, żeby nasze firmy wzięły jak największy w nim udział, czeka nas dopiero za kilka lat. Chodzi o 2024 r., być może końcówkę 2023 r., jeżeli wszystko pójdzie dobrze w tym zakresie – zapewnił.

Pracowników takie mrzonki bardziej śmieszą niż podbudowują.

„Czy takie deklaracje to kolejna demagogia przedwyborcza, bo na pewno nie ma ona nic wspólnego z rzeczywistością w Szczecinie, gdzie rzekomo wspierając produkcję offshore doprowadza się do upadłości najnowocześniejszą tego typu fabrykę w Polsce. Jeśli rząd i podległe mu ministerstwa, zgodnie z kompetencjami, chciały na rynku europejskim zaistnieć jako mistrzowie w zabijaniu kury znoszącej złote jaja, to szczecińska fabryka ST3 jest tego najlepszym dowodem, jak przysłowiowa kura złożona na ołtarzu głupoty i braku perspektywicznego myślenia” – czytamy w stanowisku załogi.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. ,,Fabryka ST3 Offshore miała być perłą polskiej gospodarki i symbolem innowacyjności rodzimego kapitalizmu.”
    No i przecież jest! Fundusz MARS obłowił się jak cza na tej jakże udanej plajcie.
    Piotruś Nowak niech swoje pretensje skieruje do Brukseli – przecież to podpisane przez nas dyrektywy iu traktaty CAŁKOWICIE ZABRANIAJĄ wsparcia dla przedsiębiorstw państwowych… A po doświadczeniach z zakładem rur bezszwowych z Częstochowy, który uwaliły BANKI – powinien już co nieco wiedzieć.
    POMOCY PUBLICZNEJ WŁASNYM FIRMOM W UE mogą udzielić jedyne Bosche i Żabojady. A i tak Takie rózne małe Grecje za to zapłacą.

    1. Branża offshore, podobnie jak sektor stoczniowy, zostały przez Brukselę spisane na straty w CAŁEJ UE. To nie tak, że Niemiec czy Francuz dopłaci swojemu i będzie podbijał rynki unijne. To już nie te czasy. Chińczyk zaoferuje bezkonkurencyjne stosunki cena/jakość i cena/czas, a Europejczykowi pozostanie tylko użalać się nad porażką w rynkowym starciu z potęgą socjalistycznej gospodarki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Ławrow: Zachód pod przywództwem USA jest bliski wywołania wojny nuklearnej

Trzy zachodnie potęgi nuklearne są głównymi sponsorami władz w Kijowie i głównymi organiza…