Nazywa się Mennel Ibtissem, ma 22 lata, jest Francuzką pochodzenia syryjskiego i muzułmanką, studentką anglistyki z Besançon (na zachodzie kraju). Ogłosiła dziś rezygnację z dalszego udziału w popularnym telewizyjnym programie muzycznym „The Voice” (odpowiedniku „The Voice of Poland”), w którym była faworytką. Stało się to w następstwie nacisków producenta programu – największej we Francji, prywatnej telewizji TF1, na którą presję wywarły organizacje proizraelskie, zarzucające piosenkarce „propalestyńskość” i „pochwałę terroryzmu”. Sprawa wywołała prawdziwą burzę.

„Bardzo źle przeżywam napięcia ostatnich dni” – powiedziała Mennel Ibtissem w wideo zamieszczonym dziś w internecie. „Te napięcia maskują mój zamiar pochwały miłości, pokoju i tolerancji” – dodała, zanim potwierdziła swe odejście z programu. Młoda piosenkarka zdobyła serca jurorów i publiczności wykonując po angielsku i arabsku wielki przebój Leonarda Cohena „Hallelujah”.

Francuska publiczność odkryła Mennel w minioną sobotę wieczorem i już następnego dnia rano pojawiły się wobec niej zarzuty, że popiera wymierzoną w rząd izraelski międzynarodową kampanię BDS („Bojkot, Wycofanie Inwestycji i Sankcje”). BDS to ruch pokojowy, którego celem jest przywrócenie praw Palestyńczykom żyjącym w Palestynie pod okupacją wojskową (w tym roku kampania została nominowana przez Norwegów do Pokojowej Nagrody Nobla). We Francji popieranie ruchu BDS jest nielegalne i surowo karane. Organizacje proizraelskie i niektórzy politycy wezwali do natychmiastowego usunięcia studentki z programu.

Dodatkowo wyciągnięto jej wypowiedzi na Twitterze, choć zostały skasowane dwa lata temu. W jednej z nich, zamieszczonej niedługo po zamachu terrorystycznym we Francji, napisała, że rząd francuski jest „prawdziwym terrorystą”, w odniesieniu do sprzedaży broni Arabii Saudyjskiej, która napadła na sąsiedni Jemen. Może to być zakwalifikowane jako „pochwała terroryzmu”, co stanowi przestępstwo karne. We wtorek Mennel przeprosiła za swe dawne wypowiedzi, lecz to nie wystarczyło, naciski na TF1 nie zmalały.

Usunięcie Mennel z programu wywołało ostre polemiki w mediach i internecie. We wcześniejszej edycji francuskiego programu „The Voice” nagrodę i później reprezentowanie Francji w konkursie Eurowizji zdobył bez problemu piosenkarz Amir, Izraelczyk i Francuz jednocześnie, żołnierz Cahalu, odbywający służbę na terytoriach palestyńskich okupowanych przez Izrael. Pojawiły się wówczas zarzuty, że bierze osobisty udział w okupacyjnym terrorze, lecz to nie miało znaczenia dla jego kariery.

Prasa izraelska podkreśla głównie, że Mennel Ibtissem nagrała piosenkę „Uśmiechnij się Palestyno”, która stała się jednym z hymnów ruchu BDS, co powinno było zdyskwalifikować ją dużo wcześniej.

https://www.youtube.com/watch?v=3AvXA8xv5nU

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Ale mają dobry fart francuscy producenci broni. We własnym kraju odstrzelili z programu artystkę krytykującą sprzedaż, a u nas ministra, który odmówił zakupu nielatających maszyn latających. Do zadumy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Indyjscy pracownicy portowi odmówili przeładunku izraelskiej broni

Indyjski związek zawodowy robotników portowych, Water Transport Workers Federation of Indi…