Sąd Najwyższy kanadyjskiej prowincji Quebec podtrzymał ustawę zakazującą noszenia widocznych symboli religijnych przez osoby zatrudnione w instytucjach państwowych. Zmodyfikowanych zostało jedynie kilka zapisów, dotyczących anglojęzycznej mniejszości.

Niedawno dyskusja o religijnych strojach w przestrzeni publicznej powróciła we Francji, wraz z pomysłem, by zakazać matkom w islamskich nakryciach głowy uczestnictwa w szkolnych wycieczkach i uroczystościach. Obecnie temat przerabia również kanadyjski Quebec, gdyż Sąd Najwyższy prowincji wypowiedział się w sprawie ustawy przyjętej w 2019 r.

Ustawa o świeckości państwa (skrótowo Bill 21) zakazuje ona noszenia widocznych symboli religijnych osobom zatrudnionym w administracji państwowej, policji, wymiarze sprawiedliwości czy szkolnictwie. Centroprawicowy rząd Quebecu argumentował, że taka regulacja jest niezbędna dla zachowania świeckiego charakteru instytucji państwowych w prowincji. Do Sądu Najwyższego wpłynęły jednak skargi, których autorzy przekonywali, że w praktyce ustawa prowadzi do dyskryminacji: uderza w muzułmanki w hidżabach, ale w też w Sikhów, którzy w przestrzeni publicznej muszą nosić turbany.

Przeciwnikiem ustawy był też kanadyjski premier Justin Trudeau. W 2019 r. skrytykował ją publicznie, ale żadnych dalszych kroków nie podjął.

Jaki zapadł wyrok?

W turbanie lub chuście będzie można również startować w wyborach do parlamentu prowincji. W interpretacji sądu zapis karty praw i wolności, który jasno stwierdza, że głosować i kandydować może każdy, oznacza też, że nie można nakładać na polityków wymogów w kwestii ubioru. Co innego reprezentanci państwa, jak urzędniczki czy policjanci – oni mają wyglądać neutralnie.

Wyrok quebeckiego Sądu Najwyższego prawdopodobnie zostanie zaskarżony do sądu federalnego. Dalsze protesty zapowiadają przede wszystkim organizacje muzułmańskie.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…