HRW podsumowało działania Turcji na rzecz „pomocy” uchodźcom z Syrii: od grudnia 2017, kiedy zaczęła się ofensywa w Idlib, 400 tys. cywilów musiało uciekać z domów. Turecka pomoc polegająca na uszczelnieniu własnych granic to w najlepszym razie deportowanie zbiegów z powrotem na tereny objęte działaniami wojennymi, w najgorszym – strzelanie do nich przez straż graniczną.
W obozach dla uchodźców na terenie prowincji przebywać ma około 1,3 miliona osób. Brakuje im wody, leków, jedzenia. Turcja nie ma zamiaru wpuszczać ich na swoje terytorium. Tych, którym uda się przedostać przez granicę, odsyła z powrotem lub strzela do nich na granicach.
Organizacja w swoim najnowszym raporcie z 22 marca powołuje się na rozmowy z ponad 50 Syryjczykami, którzy podjęli próbę ucieczki i przedostania się na tureckie terytorium, ale zostali „cofnięci” z powrotem do Idlib. Według relacji dziewięciu osób, na porządku dziennym jest ostrzeliwanie uciekinierów przez turecką straż graniczną. Tylko w ostatnim czasie w ten sposób zginąć miało 14 cywilów, w tym 5 dzieci.
HRW podkreśla, że zgodnie z prawem międzynarodowym nie można odsyłać uciekających przed wojną z powrotem na tereny ogarnięte konfliktem, gdzie grozi im utrata życia.
Human Rights Watch has said Turkey has routinely intercepted hundreds, and at times thousands, of asylum seekers at the Turkey-Syria border since at least December 2017 and deported them to Idlib https://t.co/k2YNzlqgNH pic.twitter.com/8r2G6IL9EO
— bianet English (@bianet_eng) 23 marca 2018
Human Rights Watch apeluje do Unii Europejskiej, aby poruszyć ten temat na szczycie w Bułgarii, który odbędzie się 26 marca i wywrzeć na Turcji presję, by zaczęła wpuszczać uchodźców na swoje terytorium.
– W czasie, gdy Turcja uszczelnia swoją granice, setki tysięcy Syryjczyków są uwięzione po syryjskiej stronie – powiedział Gerry Simpson z HRW. – Nie można milczeć i obserwować jak Turcja odsyła tysiące ludzi na rzeź.
Turcja broni się, że przyjęła już 3,5 miliona syryjskich uchodźców. Turecki MSZ podaje, że od początku 2018 udzieliła schronienia prawie 92 tysiącom ludzi i ponad 510 w roku ubiegłym. Zaprzecza, jakoby strażnicy mieli kiedykolwiek otwierać ogień do uciekinierów.
Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej
Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…