Najwyższa Izba Kontroli pod wodzą Mariana Banasia nie ma litości dla rządu. Najnowszy raport ukazuje nieudacznictwo gabinetu Morawieckiego na polu reformy sektora górniczego. Okazuje się, że pisowscy “specjaliści” od restrukturyzacji poważnie zaszkodzili polskiemu przemysłowi wydobywczemu.

“Św. Barbara prowadzi nas przez te trudne górnicze losy, przez ten bardzo niełatwy czas, ku nowym czasom, gdzie górnictwo, górnicy i woj. śląskie ze wszystkimi jego przepięknymi częściami stanowią, tak jak stanowiły, podstawę gospodarki polskiej i będą kluczową częścią gospodarki polskiej również w przyszłości” – to słowa premiera Morawieckiego wypowiedziane na uroczystościach barbórkowych w 2018 roku. 

Miało być pięknie, a zanosi się na piękną katastrofę. Raport NIK mówi jasno: polskiemu górnictwu reformy zafundowane przez Prawo i Sprawiedliwość nie tylko nie pomogły, ale wręcz pogorszyły jego kondycję. 

Spodziewanych efektów nie przyniosło dokapitalizowanie spółek górniczych, a nieudolnie zarządzane przez pisowskich decydentów przedsiębiorstwa nie były w stanie wykorzystać nawet szybujących cen węgla na rynkach światowych. Polskie górnictwo w ostatnich latach przegapiło wielką szansę na odbicie się od dna. 

Kluczowym ruchem rządu był zakup przez Polską Grupę Górniczą (PGG) majątku produkcyjnego Katowickiego Holdingu Węglowego. Działalność wydobywcza była odtąd prowadzona w 15 kopalniach. 

Wraz ze zmianą własnościową miała zostać przeprowadzona restrukturyzacja- znaczące dokapitalizowanie PGG przez inwestorów. Sukces polskiemu górnictwo miały ułatwić wysokie ceny węgla oraz dobra koniunktura gospodarcza. Te czynniki, według NIK dawały szanse na dokonanie głębokiej restrukturyzacji. Autorzy raportu nie mają wątpliwości, że szansa ta została zaprzepaszczona. 

„Wprawdzie po nabyciu przez PGG majątku produkcyjnego Kompanii Węglowej (KW) i Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) udało się kontynuować działalność większości ich kopalń, jednak nie zmniejszono wysokich kosztów stałych produkcji, a wydajność pogarszała się”  – czytamy w raporcie. 

W raporcie podkreślono, że mimo spadku wydajności wydobycia węgla (o 2 proc.), rosły średnie wynagrodzenia (o 13 proc.) “Polska Grupa Górnicza nie wykorzystała dogodnego momentu na stworzenie warunków dla prowadzenia rentownej, także w czasach gorszej koniunktury, działalności wydobywczej”.

NIK wskazuje, że pisowscy spece od uzdrawiania niewłaściwie wycenili znaczną część nabytych aktywów KW i KHW, co zniekształciło obraz sytuacji majątkowej i finansowej spółki.

Wygląda na to, że eksperci pomylili się znacznie.  Wartość aktywów na poziomie całej spółki była niższa ok. 40 proc. w stosunku do wycen sporządzonych przez niezależnych rzeczoznawców majątkowych. W jednych kopalniach wyceny aktywów dokonane przez PGG były obniżone w stosunku do wycen rzeczoznawców, a w innych były zawyżone.

-”Takie zaksięgowanie nabytych aktywów prowadziło do wypaczenia wysokości kosztów operacyjnych (amortyzacji). Powodowało to zawyżenie wyników finansowych netto spółki, w tym podwyższenie wyników finansowych netto kopalń potencjalnie słabszych oraz obniżenie wyników netto kopalń potencjalnie lepszych” –  napisano w raporcie.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Ja się śmieję bo czytając linię programową dzisiejszej ekologicznej lewicy min Wiosna and SLD I rAZEM można się pogubić. Fakt PO utrzymywało górnictwo nierentowne bo nie chciało protestów z kilofami. Dziś PiS ma na głowie szalonych ekologów i równie szalona Brukselę a dzięki temu że jesteśmy w UE na węgiel nałożone jest szereg podatków i restrykcji co daje małą opłacalność wydobycia a wielką kupowania go W EUROPEJSKICH PORTACH ZA ŚMIESZNE PIENIĄDZE (Kongo, Wenezuela, Australia,USA ITP) I Z…Donbasu .PiS nie ma pomysłu na Śląsk. Jako partia władzy (Okrągły Stół) realizuje rozkazy z Waszyngtonu. Rozkazy sa takie że wygaszamy, zamykamy i wszystko tu się nie opłaca! Nawet koncesje na kopaliny rozdajemy za darmo bo tubylcom oczywiście się nie opłaca! Na Ukrainie obecnie realizują te same opcje tyle że w afrykańskiej wersji hard z pensją 100 dolarów miesięcznie. Gratulacje

 2. No to w końcu dobrze, że likwidują to górnictwo, czy to źle? Bo już się pogubić można…

  Jak dla mnie ważne są słowa „próbują je leczyć”, bo poprzednia władza nawet nie próbowała.

 3. No chyba dobrze. Przecież efekt cieplarniany, klimat i te rzeczy. A że ludzie nie będą mieli za co żyć i płacić podatki to nie ma znaczenia. Prezes Wszystkich Prezesów pójdzie do bankomatu i wyciągnie z konta. Nie ma konta? Ale ma kota!

  1. @Nikt.
   A nie bierzesz pod uwagę malutkiej kwestyjki jaka nam się ostatnio w PiS objawiła? Że to najzwyczajniejsza wojenka na górze, w której ,,pancerny Maryjan” broni się przed odesłaniem do kąta?
   A że najlepszą obroną jest atak wyprzedzający – to już w starożytności wiedziano. A ludzie? Od kąd sięga historia ludzkości szaraki zawsze w takich wypadkach byli nieodzowną ofiarą.

  2. A co ma do tego Maryjan? On zamyka kopalnie? A że przysra Pinokiu, to i nawet dobrze. Niech się hołota zagryzie przy korycie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Koalicji Lewicy może grozić rozpad. Jest kłótnia o „jedynkę” do PE

W cieniu politycznej burzy, koalicja Lewicy staje w obliczu niepewnej przyszłości. Wzrasta…