Kiedy zabił po raz pierwszy, jego koledzy z jednostki pogratulowali mu. Gdy podczas jednej z kolejnych misji trafił rakietą w dziecko, przełożeni próbowali mu wmówić, że to był pies.

“To, co robiłem, było sprzeczne ze wszystkim, czego nauczyłem się o honorze, sprawiedliwości i szkoleniu” – mówi dzisiaj skruszony były wojskowy armii Stanów Zjednoczonych. I przekonuje, że amerykańskie wojsko jest gorsze od nazistów, dokonując okrucieństw na masową skalę, a ofiary wojen wszczynanych przez USA traktując jak podludzi.

Brandon Bryant był w latach 2006-2011 operatorem bezzałogowych pojazdów powietrznych należących do armii USA. Jego praca przypominała grę komputerową, ale nią nie była. Bryant siedział wygodnie w klimatyzowanym centrum dowodzenia niedaleko Las Vegas w stanie Nevada i gapił się w ekrany monitorów wyszukując ludzkie cele w oddalonym od niego o 11 tys. km Afganistanie. Kiedy już cel został namierzony, Bryant naciskał przycisk. Ginęli ludzie, w tym kobiety i dzieci.

W pewnym momencie coś w nim pękło. To był dzień, w którym wystrzelił z drona rakietę namierzając budynek, gdzie, jak mu powiedziano, znajdował się wróg. Chwilę po wystrzeleniu rakiety zobaczył na kamerze z drona, że z tego budynku wychodzi dziecko. Po tym fakcie nie mógł dojść do siebie.

„Kiedy pocisk uderzył, wiedziałem w duszy, że stałem się mordercą” – mówił później. Zgłosił incydent przełożonym. Ci jednak kpili z niego, próbując mu wmówić, że to nie było dziecko, tylko pies.

Bryant postanowił odejść z wojska i wszcząć publiczną kampanię przeciwko używaniu uzbrojonych bezzałogowych samolotów przez amerykańską armię. Spotkały go z tego powodu potworne szykany. Zarówno on sam jak i jego bliscy niejednokrotnie czuli się zagrożeni. Pomimo tego, Bryant nie ustaje w swoich wysiłkach i edukuje amerykańską opinię publiczną, między innymi w materii dehumanizującego wpływu dronów. Zarówno na ich operatorów i ofiary.

Relacja Bryanta jest przerażająca.

Twierdzi on, że tylko jego jednostka zabiła przy pomocy samolotów bezzałogowych 1626 osób, w tym bardzo wiele kobiet i dzieci. On sam osobiście jest odpowiedzialny za śmierć 13 osób.

Śmiercionośnych dronów używają kolejni prezydenci USA. Donald Trump chętnie korzysta z doświadczeń swoich poprzednich – George’a W. Busha i Baracka Obamy. Oburzenie na Bliskim Wschodzie wywołało niedawne zabójstwo irańskiego dowódcy wojskowego gen. Ghosema Soleimaniego, przeprowadzone właśnie przy pomocy drona. Masowo giną jednak również cywile. Dość przypomnieć że we wrześniu ubiegłego roku eskadra dronów zabiła około 30 afgańskich rolników – plantatorów sosny, we wschodniej prowincji Nagarhar.

Według londyńskiego Biura Dziennikarstwa Śledczego od 2004 r. na terenie Afganistanu, Pakistanu, Jemenu i Somalii latało co najmniej 6 786 amerykańskich dronów, w wyniku których zginęło 1 725 osób cywilnych. To jednak li tylko kropla w morzu krwi. Szacuje się, że po 11 września 2001 roku w trakcie tzw. “wojny z terroryzmem” Stany Zjednoczone zgładziły od 300 tys. do 2 mln ludzi.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. -Profesor ANDRZEJ FILUS tak was nazywa w www ” się myśli.info. ke ” -ale niestety Polki w większości się wami tak zachwycają -to znaczy Polki w większości są przekonane że ” -ROSYJSKA ARMIA -jest w stosunku do was: „-tak przestraszona i was się boi !! ” i Polki myślą: że ” -ROSYJSKA ARMIA : „-was się boi -i zawsze będzie tak was się bała !! ” -ROSYJSKA ARMIA -patrząc na was -jest przestraszona -i zawsze będzie was tak się bała !! ” -SMUTNE -to trochę -bo Kraje i Narody -Na KOŃCU -gubi -brak w nich wystarczającej Miłości ich kobiet -a nie ich mężczyzn -brak w nich Wystarczającej Miłości ich kobiet -a nie ich mężczyzn -jeśli to ich kobiety -kochają za mało -jeśli to: -Ich kobiety tak wierzą w swoje Ego i w swój Egoizm -myśląc tak stale: -że: „-Najważniejsze są one same -i -to: „-Im tylko „-In należy się wszystko -na Całym Świecie !! ” -a że: „- Mężczyźni, kobiety, przyszłe kobiety młode kobiecości w innych krajach i przyszli mężczyźni w innych krajach -żyją i rodzą się głownie po to: „-żeby im służyć żeby przez nie cierpieć i żeby dla nich ginąć ! ” żeby im w STANACH ZJEDNOCZONYCH w IZRAELU kiedyś w LONDYNIE -czy kiedyś w RZYMIE -itd. -żeby im żyło się tak bogato i tak łatwo – tak przyjemnie i tak bogato !! ” -KRAJE, NARODY -i ich Stolice albo Miast wiele -na końcu gubi: -BRAK w nich Wystarczającej Miłości ich kobiet -ŻE -ONE JEJ NIE CHCIAŁY codziennie CZERPAĆ z TEGO TURKUSOWEGO KOSMICZNEGO SERCA TONANTZIN -STWÓRCZYNI ŻYCIA -PANI KOSMOSU -BOGINI ZIEMI -z Tego Kochającego TURKUSOWEGO KOSMICZNEGO SERCA -TETEOHINNAM -QUATLICUE -TONANTZIN -TLAZOLTEOTL -chociaż to JEJ tak KOCHAJĄCE TURKUSOWE KOSMICZNE SERCE -było tuż obok -tuż nad nimi -ONO przez te dwudziestolecia było nad NOWYM JORKIEM nad LOS ANGELES nad Waszyngtonem San Francisco nad Houston nad Miami -ale wyście JE ODTRĄCAŁY -żeby tak wierzyć w to swoje EGO i swój EGOIZM !! -Chyba -że to -CI wasi MĘŻCZYŹNI -to to są Takie Małe wszystko pochłaniające CZARNE DZIURY -w których tak znika CAŁA WASZA MIŁOŚĆ -że Ona -tak w nich wpada i ONA -znika jak w takich małych Czarnych Dziurach ! -że: „-Oni są aż tacy źli -jak CZARNE DZIURY !! ” -ale to raczej : -Wyście kochały tak za mało -to wyście kochały tak za mało -a to TURKUSOWE KOSMICZNE SERCE TONANTZIN -ONO – tak zawsze było TAK BLISKO -ONO -tak zawsze -było nad wami -było tuż obok !!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Większość Ukraińców opowiada się za zastąpieniem prezydenta Zełenskiego szefem parlamentu

Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KMIS) przeprowadził ogólnoukraińskie badanie …