Federacja Rosyjska złożyła wniosek do ONZ w sprawie rozszerzenia granic swojego terytorium do szelfu kontynentalnego na Arktyce. Chce zagarnąć 1,2 mln km kwadratowych.

facebook.com/Save the Arctic
facebook.com/Save the Arctic

To już drugie podejście Rosji do tego terytorium: pierwszy wniosek do ONZ Moskwa składała już w 2001 roku. Komisja do spraw Granic Szelfu Kontynentalnego odrzuciła go, wytykając Rosji, iż niedostatecznie udokumentowała swoje roszczenia. Teraz Rosjanie nie powtórzyli już tego błędu. Złożyli bogaty w dane raport. Dmitrij Rogozin, rosyjski minister spraw zagranicznych, twierdzi, że od lat prowadzone są wnikliwe badania nad obszarem całego szelfu kontynentalnego.

Wniosek Rosji wywołał sprzeciw innych państw graniczących z Arktyką. Są to Kanada, USA, Norwegia oraz Dania. Przypominają one, że zgodnie z prawem międzynarodowym żaden kraj nie może mieć wyłączności na zwierzchnictwo nad biegunem północnym. Jednak w konwencji ONZ z 1982 r. widnieje zapis, iż każde z państw arktycznych może zwiększyć wyłączną strefę ekonomiczną (200 mil), jeśli dowiedzie, że obszar poza nią jest przedłużeniem szelfu kontynentalnego kraju. Tak właśnie planował zrobić Dmitrij Miedwiediew w 2008 r., gdy podpisał „Strategię Rosji w Arktyce”. Do 2020 r. Federacja zamierza uczynić ten obszar strategicznym jeśli chodzi o wydobycie surowców naturalnych.

Terytorium, na które zasadza się Rosja jest pełne bogactwa naturalnych. Znajduje się tam około 106 mld ton ropy oraz bogate złoża gazu: 69,5 bln metrów sześciennych. Międzynarodowa komisja nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. To ważny sygnał, że czeka nas poważna rozgrywka o wody na Bałtyku. Pokazówka była dyskusja i zagrywki przy wytyczaniu trasy gazociągu. Wtedy odpuścili Estończycy I Szwedzi, a Łotwa nie wyraziła zgody na poprowadzenie przez jej terytorium rurociągu omijającego Białoruś. Z Niemcami mamy przegraną z czasów Gierka sprawę redy do Świnoujścia, kiedy w czasach Jaruzelskiego poważnie zastanawiano się nad wyslaniem marynarki, by przekonać sojusznika bratniego układu warszawskiego, by nie robił trudności statkom, czekającym na wpłyniecie do Świnoujścia. Arktykę podzielą sami zainteresowani i nikogo tam nie dopuszczą. Wydobycie ropy na szelfie na morzach Pólnocnym i Norweskim jest faktem. I ten proces już idzie . W kolejce Falklandy, czyli Malwiny, Antarktyda, którą Polska całkiem odpuściła. Pozostają tylko nostalgiczne piosenki, po majątki…?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Iskrzy między Kijowem a Warszwą. USA szarpną cuglami?

Od kilku dni obserwatorzy międzynarodowego życia politycznego zadają sobie pytanie, czy os…