Siergiej Udalcow, koordynator opozycyjnej lewicowej organizacji Lewy Front na wniosek rosyjskiej policji może ponownie mieć ograniczone prawa obywatelskie.

Komenda policji z Nagatinskiego rejonu Moskwy zwróciła się do Simonowskiego sądu rejonowego z wnioskiem o rozszerzenie ograniczeń w stosunku do Udalcowa. Do tej pory lewicowy opozycjonista miała zakaz uczestnictwa w manifestacjach o masowym charakterze i zakaz wyjazdu poza granice regionu moskiewskiego. Sankcje te obowiązywały od października 2018 roku, kiedy przez Rosję przetoczyła się fala protestów przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego. Udalcow był jednym z organizatorów tych wystąpień.

Teraz policja chce, by Udalcow miał zakaz wychodzenia z domu w godzinach 22.00 – 06.00, zakazać mu wyjazdu poza moskiewski okręg stołeczny (mający mniejsze terytorium niż okręg moskiewski) i zobowiązać go do meldowania się osobistego na posterunku policji cztery razy w miesiącu. Ograniczenia te mają obowiązywać opozycjonistę do kwietnia 2022 roku.

Rosyjska policja argumentuje wniosek faktem, że w 2020 roku Udalcow był dwukrotnie skazany za rozmieszczenie w sieciach społecznościowych informacji o zamiarach grupy obywateli, która planowała skierować do administracji prezydenta Putina i do prokuratury generalnej Rosji oświadczenia krytykujące procedury głosowania w referendum dotyczącym poprawek do Konstytucji Rosji, a także skargi na represje przeciwko przedstawicielom opozycji i osobiście Pawła Grudinina, byłego kandydata na prezydenta z ramienia Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej.

Poprzedni wniosek policji Simonowski sąd oddalił.

Sam Udalcow jest zdania, że działania policji są pozaprawne, ponieważ nie naruszał poprzednich ograniczeń, zaś publikowanie w sieciach społecznościowych nie zostało mu zabronione. Opozycjonista uważa, że aktywność organów ścigania ma na celu maksymalnie ograniczyć jego działania związane ze zbliżającymi się wyborami do Dumy Państwowej (parlamentu) Rosji.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Agrounia rozczarowana opozycją, a szczególnie lewicą

Michał Kołodziejczak przez wielu był postrzegany jako czarny koń polskiej opozycji. Co dzi…