Rosja ma jeszcze przed sobą szczyt zachorowań, a z racji długości swoich granic i specyfiki ukształtowania terenu nigdy nie będzie mogła w pełni odizolować się od świata. O tym mówił w dzisiejszym orędziu Władimir Putin, zapowiadając również inne nadzwyczajne środki walki z epidemią.

Pierwszym z nich będzie tydzień bez pracy: od 28 marca do 5 kwietnia pracować będą jedynie transport, urzędy, szpitale i przychodnie. Pracownicy pozostałych zakładów pozostaną w domach, nie tracąc zarobku. Osoby w wieku powyżej 65 lat, zamieszkujące w Moskwie, oraz chorzy na cukrzycę, astmę i niewydolność nerek już od 26 marca mają obowiązkowo pozostawać w domach. W całym zaś kraju przez najbliższe pół roku wypłata wszelkich świadczeń socjalnych zostaje automatycznie przedłużona, bez składania dokumentów, by ograniczyć konieczność wizyt w urzędach. Szkoły i uniwersytety przestały pracować już w poprzednich tygodniach. W ostatnich dniach systematycznie ogłaszano zamykanie placówek kulturalnych, kin, lokali gastronomicznych, centrów handlowych.

W przemówieniu padło kilka akcentów ściśle socjalnych. Jednym z nich była zapowiedź zrównania zasiłku dla bezrobotnych z federalną płacą minimalną, wynoszącą od 2020 r. 12 300 rubli (ok. 700 zł). Do tej pory bezrobotni mogli liczyć maksymalnie na 8 tys. rubli zasiłku. Dla rodzin z małymi dziećmi pewną pomocą może być dodatkowe 5 tys. rubli na każde dziecko w ciągu trzech najbliższych miesięcy. Ponadto obywatelom, których miesięczny przychód spadnie o 30 proc., państwo obiecuje odrodzenie spłat rat kredytowych i zawieszenie rachunków za media.

Putin, podobnie jak rządy w całej Europie, zamierza też ratować mały i średni biznes. Przez najbliższe pół roku zamierza zwolnić takie firmy z płacenia podatków (oprócz VAT). Bardziej szczegółowe gwarancje państwowe dla przedsiębiorców mają być dopiero przedmiotem prac rządu i Banku Centralnego. Elementem niespotykanym w zachodnich „tarczach antykryzysowych” jest natomiast obłożenie specjalnym trzynastoprocentowym podatkiem przychodów od inwestycji w papiery dłużne i z lokat, jeśli ich wartość przekracza milion rubli (ok. 600 tys. złotych).

Nie odbędzie się wreszcie referendum w sprawie poprawek do rosyjskiej konstytucji – obywatele nie pójdą do urn 22 kwietnia, by zatwierdzić m.in. „wyzerowanie” licznika prezydenckich kadencji Władimira Putina.

Oficjalnie w Rosji odnotowano 658 przypadków zakażenia koronawirusem, z czego 410 w Moskwie. Mer Moskwy Siergiej Sobianin, zasiadający w specjalnym komitecie antykryzysowym, przyznaje jednak, że chorych zapewne jest dużo więcej i wzywa władze w regionach, by na bardziej masową skalę przeprowadzały testy. Ponad 36 tys. testów czeka na wynik badania; a opozycja oskarża władze, iż ukrywają prawdziwą skalę epidemii.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Indyjscy pracownicy portowi odmówili przeładunku izraelskiej broni

Indyjski związek zawodowy robotników portowych, Water Transport Workers Federation of Indi…