12 stycznia nie odbędzie się posiedzenie TK, na którym sędziowie mieli debatować na temat konstytucyjności ostatnich uchwał sejmowych dotyczących wyboru sędziów.

Trybunał Konstytucyjny - sala obrad, fot. wikimedia commons
Trybunał Konstytucyjny – sala obrad, fot. wikimedia commons

Prof. Andrzej Rzepliński odwołał posiedzenie. Na stronie TK nie podano oficjalnego powodu, jednak większość mediów, a także polityków spekuluje, iż ma to związek z ostatnim spotkaniem prezesa TK z prezydentem Andrzejem Dudą. Komunikat o odwołaniu posiedzenia ogłoszono bowiem dzień później. Ani Rzepliński, ani Kancelaria Prezydenta nie chcą zdradzić, jak przebiegało spotkanie i jakie decyzje podjęto.

– Rozmawialiśmy jak prawnik z prawnikiem – skomentował lakonicznie Rzepliński. Dodał również, że starał się „ruszyć do przodu” z obsadą sędziowską – aby orzekających sędziów było 15, nie zaś 18, jak jest obecnie. Wiadomo, że prezydent Duda od początku przeciwny był zajmowaniu się przez TK uchwałami Sejmu i twierdził, iż Trybunał nie posiada kompetencji, by takowe uchwały podważać. Politycy prześcigają się w domysłach, jakie wnioski płyną ze spotkania. Politycy PiS niemal odtrąbili zwycięstwo, wyrażają zadowolenie, iż „prof. Rzepliński wreszcie zaczął mówić jak sędzia, a nie jak polityk”. Posłowie opozycji wyrażają nadzieję, iż przewodniczący TK nie wykazał się naiwnością, nie dał się zastraszyć czy też przekabacić partii rządzącej.

Na razie nie znamy terminu kolejnego posiedzenia. Skargę konstytucyjną złożyła grupa posłów Platformy Obywatelskiej, wkrótce dołączył do niej Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

[crp]
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…