Lubicie polską muzykę, czy nie – będziecie jej słuchać. Bo Prawo i Sprawiedliwość uważa, że powinniście.

Z właściwym sobie wdziękiem Prawo i Sprawiedliwość szuka sposobów na zahamowania lecących na łeb, na szyję notowań sondażowych.

Przypomnijmy, poparcie dla obozu władzy jest najniższe od wyborów w 2015 roku, według opublikowanego dziś sondażu Zjednoczona Prawica może liczyć na głosy 34 proc. obywateli, a KO jest za nią o 5 pkt proc.

W obliczu spektakularnego krachu Nowego Ładu, największej liczby pandemicznych zgonów w Europie, rozpędzającej się aferze podsłuchowej, rząd postanowił poprawić obywatelom humory.

W radiu i telewizji będzie więcej polskiej muzyki. A dokładniej – będzie jej co najmniej 80 proc. w godzinach od 5:00 do 24:00. Jeśli więc, drogi czytelniku/słuchaczu, rodzimych artystów nie znosisz, będziesz musiał poczekać do północy.

Obecnie ilość polskich brzmień również jest regulowana. Zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji, stacje radiowe muszą przeznaczać co najmniej 33 proc. czasu emitowania piosenek na utwory, które są wykonywane w języku polskim, z tego co najmniej 60 proc. w godz. 5-24.

Wydawcy medialni, mówić delikatnie, nie są zachwyceni.

– Trudno znaleźć słowa, żeby skomentować propozycję posła Suskiego – skomentował Michał Aleksandrowicz, p.o. rzecznik prasowy Eurozetu.

Poseł Suski do pomysłu jest przekonany.

Chodzi nam o dbałość o polską kulturę, polską muzykę i polskich artystów

– powiedział dzisiaj.

Nowelizacja mam być projektem poselskim. Jak zaznaczył Suski, sprawa jest priorytetowa.

Myślę, że jeszcze dzisiaj złożę ten projekt (…) Mam tu podpisy posłów głównie PiS, ale też rozmawiałem z innymi parlamentarzystami i mówią, że są za takimi rozwiązaniami. Natomiast zobaczymy jak to będzie się rozwijać. Liczymy, że będzie tutaj ogólnonarodowa zgoda, by wydaje mi się byłoby dziwne gdyby byli przeciwnicy naszej muzyki, a sojusznicy zagranicznej, ale zobaczymy – powiedział Suski.

Ze sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wynika, że w 2020 roku średni udział polskich piosenek we wszystkich rozgłośniach wynosił 41,1 proc., z czego 68,7 proc. w godz. 5-24. W stacjach Polskiego Radia było to 41 proc. (w tym 77 proc. w ciągu dnia), a w RMF FM i Radiu Zet – 39 proc. (w tym 65 proc. w ciągu dnia).

 

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. i tu się z wami nie zgadzam, bardzo dobrze, Polska jest jednym z nielicznych państw gdzie anglosaski bełkot ma przewage nad rodzimym językiem.

  2. Panie Nowak! Poczytaj pan cokolwiek z ustawodawstwa państw europejskich w tej materii … A następnie przeproś tych, których obrażasz…
    I tyle mojej pisaniny, którą i tak redachtór Piotruś-Pan wyrzuci…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Druzgocący dla rządu raport NIK o walce z pandemią

NIK opublikowała raport z kontroli działań państwa polskiego w walce z pandemią COVID-19. …