72 lata temu Armia Czerwona wyzwoliła niemiecki obóz zagłady Auschwitz. Miejsce, które stało się symbolem największych zbrodni nazizmu – zamordowano tu ponad milion ludzi, realizując w praktyce jego ludobójczą ideologię. W momencie wyzwalania obozu było tam jeszcze około 7 tysięcy więźniów skrajnie wycieńczonych głodem i chorobami. Radzieccy żołnierze przynieśli im nie tylko wolność, ale i życie. „My, dzieci, siedziałyśmy wystraszone na pryczach i patrzyliśmy na nich. Atmosfera strachu bardzo szybko się rozładowała, bo dostaliśmy od nich ludzkie jedzenie. Smak pajdy chleba z margaryną i kubek gorącej kawy z mlekiem zapamiętałam na całe życie” – wspominała jedna z więźniarek.

Dwa lata temu ówczesny minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna powiedział w Polskim Radiu, że obóz wyzwolili Ukraińcy. Wypowiedzią tą wywołał skandal dyplomatyczny oraz fatalnie pogorszył i tak dramatycznie niedobre stosunki miedzy Polska a Rosją. Nie trzeba ani w Rosji mieszkać, ani jej specjalnie lubić, żeby pojąć, że tym jednym zdaniem obraził miliony obywateli Rosji i Ukrainy, których przodkowie walczyli w szeregach Armii Czerwonej w czasie II wojny światowej. Nie dlatego, że Rosjanie są zazdrośni o jakieś symboliczne zabieranie im zwycięstwa, tylko dlatego, że przez całe dziesięciolecia istnienia i Związku Radzieckiego, i Rosji nikt nigdy nie śmiał wartościować milionów żołnierzy Armii Czerwonej ze względu na narodowość. Do zrozumienia tej prostej prawdy potrzeba niewiele – minimum wyobraźni, szczypta kindersztuby i choćby śladowego poczucia przyzwoitości.

Schetyna w następnych dniach nie tyle się tłumaczył z tej wypowiedzi, ile próbował ją nieco zmiękczyć, nie wycofując się oczywiście ani na krok ze swoich tekstów kompromitujących go jako ministra spraw zagranicznych. Nikt poważny nie miał wątpliwości, że to nie było ani przejęzyczenie, ani pomyłka wynikła ze zmęczenia. Historyk z wykształcenia, jakim jest Grzegorz Schetyna była całkowicie świadomy faktu, co powiedział, do kogo i co z tego wyniknie.

Rok temu Grzegorz Schetyna został nowym przewodniczącym Platformy Obywatelskiej. Powiedział wówczas: „Platforma reprezentuje wartości tak bliskie ludziom: wolność, szacunek do drugiego człowieka, poczucie bezpieczeństwa i zaufanie”. Na kolejnych protestach opozycji i marszach KOD Schetyna wiele mówił i pouczał o wartościach, przyzwoitości i przywiązaniu do zasad.

Niezależnie od tego, jak oceniam Schetynę jako lidera jednej z największych partii opozycyjnych, nie może mi jednak wyjść do dzisiaj z głowy wspomnienie, jak na grobach milionów ofiar Zagłady zrobił sobie spektakl polityczny. Może za łatwo sięgam po rosyjskie analogie, ale nie potrafię nazwać obecnego zachowania Schetyny inaczej niż konstatując, że „walajet duraka”.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. „Ale kiedy weterani łotewscy maszerują w niemieckich mundurach, to SrajkEu skamle jaki to się faszyzm odradza” – maszerują w mundurach waffen ss – organizacji uznanej przez trybunał w Norymberdze za zbrodniczą.
  „to że Czeczenów i Tatarów którzy służyli w armii sowieckiej załadowano do łagrów” – owszem, załadowano tych, którzy służyli, ale w armii niemieckiej.
  „która twierdzi że Armia Czerwona przyniosła wolność można się spodziewać wszystkiego” – wszyscy wiemy, glisto ludzka, że wolałbyś zwycięstwa twego idola hitlera. pod jego rządami taka odbytnica jak ty, byłaby szczęśliwa – oczywiście, jeżeli byś przeżył.

 2. „Radzieccy żołnierze przynieśli im nie tylko wolność, ale i życie” – podobnie jak niemieccy żołnierze przynieśli w 1941 wolność i życie Estończykom, Litwinom i Łotyszom. Ale kiedy weterani łotewscy maszerują w niemieckich mundurach, to SrajkEu skamle jaki to się faszyzm odradza…
  I oczywiście „nikt nie wartościował ze względu na narodowość” – no skąd, to że Czeczenów i Tatarów którzy służyli w armii sowieckiej załadowano do łagrów to tylko imperialistyczna propaganda.
  Ale po … osobie… która twierdzi że Armia Czerwona przyniosła wolność można się spodziewać wszystkiego.

  1. gdyby nie ci Radzieccy żołnierze to dzisiaj nie mógłbyś pluć na nich bo twoi rodzice spłoneli by w piecach ty tłuku

  2. @szczurzec, nazistowska prostytutko, znowu musiałeś puścić bąka

  3. Zapomniałeś o UPA, która niosła wolność Ukraińcom, nabijając polskie dzieci na sztachety.
   Gierojom chwała!

  4. Tym ludziom tam w obozie, żołnierze AArmii Radzieckiej, konkretnie Frontu Ukraińskiego przynieśli i WOLNOŚĆ I ŻYCIE. Obojętnie czy Ci się to szczurzec podoba czy też nie…

   @Adam, zmień słownictwo na mniej rynsztokowe. Poglądy ci się nie wyczyszczą, tu nie mam złudzeń, ale przynajmniej nie zasmradzaj sieci fetorem kanału…

 3. trzeba przypominać tego typu rzeczy autor nie napisał o wkładzie pisuarów w ten konflikt proszę o sprostowanie, po-pis to partie wojny

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Antysemicka pałka Krytyki Politycznej

Szafowanie oskarżeniami o antysemityzm wobec krytyków państwa Izrael nie jest niczym nowym…