– Miałem na myśli to, że Polska stała się ofiarą własnej polityki laty trzydziestych. Mamy różne poglądy na historię i nie należy się obrażać – powiedział po wyjściu z MSZ rosyjski ambasador, Sergiej Andrejew.

Andrejew2– Nie byłem wystarczająco precyzyjny. Nie miałem na myśli, że Polska była odpowiedzialna za wybuch II wojny światowej. Dotychczas nie dostałem oficjalnej noty protestacyjnej – powiedział Andriejew.

Spotkanie w MSZ to efekt wywiadu, jakiego rosyjski ambasador udzielił stacji TVN24. Andriejew przedstawił w nim rosyjski punkt widzenia na kwestie sporne w historii obu narodów, rolę ZSRR i Polski w drugiej wojnie światowej. Powiedział między innymi: – W ciągu lat 30. XX wieku Polska przez swoją politykę wielokrotnie blokowała zbudowanie koalicji przeciwko Niemcom hitlerowskim z udziałem Związku Radzieckiego. Częściowo Polska była więc odpowiedzialna za tę katastrofę, do której doszło we wrześniu.

Rozmowa wzbudziła wielkie emocje. Dziennikarze prześcigali się w interpretacjach, dochodząc do wniosku, że według Kremla to właśnie Polska jest odpowiedzialna za wybuch II Wojny Światowej. Rzecznik rządu, Cezary Tomczyk sugerował nawet, iż ambasador rosyjski może zostać wydalony z Polski.

– Nie byłem wystarczająco precyzyjny – powiedział, zaraz po opuszczeniu MSZ, ambasador Andriejew – Zostałem źle zrozumiany, a kontekst w jakim to przedstawiano był nadinterpretacją – podsumował.

Z kolei w Moskwie, polska ambasador Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz tłumaczy się ze zdewastowania nagrobków na cmentarzu żołnierzy radzieckich w Milejczycach na Podlasiu.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Pamiętacie amerykańskiego ambasadora na dywaniku za „polskie obozy zagłady”? Ja też nie.

  2. Ambasador robi co może żeby się zasłużyć. Może go wtedy zabiorą z tego zesłania i rzucą do jakiegoś innego kraju (Niemcy, Francja, Włochy, Kanada itp.)
    :)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Nowa Kaledonia: protesty, kolonializm i niepodległość

Od tygodnia na wyspie południowego Pacyfiku trwają zamieszki i starcia z francuską policją…