W 2014 roku przeciętny polski emeryt dzielił się swoimi dochodami hojniej niż statystyczny właściciel firmy – wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego o dochodach budżetów domowych.

flickr.com/photos/mik_krakow
flickr.com/photos/mik_krakow

Badania przeprowadzone przez GUS pokazują, ze seniorzy wykazują znacznie więcej empatii i chęci niesienia pomocy od najlepiej sytuowanej grupy społecznej – przedsiębiorców. Mimo, że ich średni miesięczny dochód rozporządzalny wynosi 1458 zł, to w 2014 roku statystyczny emeryt przekazywał co miesiąc innym gospodarstwom domowym gotówkę i dobra materialne o łącznej wartości 52 zł czyli 3,6 proc. swoich środków.

Na drugim biegunie znajdują się przedsiębiorcy. Zarabiają najwięcej, a dzielą się niechętnie. Właściciele firm przekazują innym tylko 38 zł miesięcznie, mimo, ze osiągają najwyższy średni dochód rozporządzalny na osobę w gospodarstwach domowych. W 2014 roku było to 1632 zł. Oznacza to, że są skłonni przeznaczyć na wsparcie potrzebujących zaledwie 2,3 proc. zarobków. Przedsiębiorcy dysponują również największymi rezerwami finansowymi. Udział ich wydatków w dochodzie rozporządzalnym wyniósł w ubiegłym roku 79,8 proc. Emeryci natomiast przeznaczali na bieżące potrzeby 82,5 proc. dochodów.

Większe serca od przedsiębiorców mają również renciści. Przedstawiciele grupy, która dysponuje najniższym dochodem rozporządzalnym (1072 zł), w każdym miesiącu wspierają innych kwotą 33 zł, co stanowi aż 3,1 proc. ich budżetu. Warto zaznaczyć, że renciści wydają na bieżące potrzeby aż 90 proc. swoich dochodów.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Na stokach Cytadeli uczczono pamięć pomordowanych działaczy

138 lat temu w Warszawie doszło do egzekucji 4 działaczy Socjalnorewolucyjnej Partii Prole…