Wyniki dwóch z trzech opublikowanych dzisiaj badań poparcia dla kandydatów dają nieznaczną przewagę Bronisławowi Komorowskiemu. Różnice są jednak na poziomie błędu statystycznego.

facebook.com/andrzejduda/
facebook.com/andrzejduda/

Według sondażu przeprowadzonego przez Millward Brown na urzędującego prezydenta chce zagłosować 47 proc. respondentów. Oznacza to, że poparcie dla „Gajowego” nie zmieniło się od poprzedniego badania, które zostało zrealizowanego tuż po debacie prezydenckiej. Andrzej Duda cieszy się poparciem 45 proc. ankietowanych, a więc w ciągu kilku dni zyskał jeden punkt procentowy. 8 proc. uczestników sondażu wciąż nie wie, przy którym kandydacie postawi krzyżyk.

Badanie zostało przeprowadzone 20 maja 2015 na ogólnopolskiej reprezentatywnej grupie 1257 pełnoletnich osób.

Inny sondaż, zrealizowany przez CBOS daje przewagę kandydatowi PiS. Chęć oddania głosu na Andrzeja Dudę zadeklarowało 48 proc. badanych, zaś Bronisław Komorowski może liczyć na zaufanie 44 proc. zapytanych osób. Niezdecydowanych jest 2 proc. , natomiast aż 5 proc. ankietowanych zamierza oddać głos nieważny. Zwraca uwagę wysoki wskaźnik deklarowanego uczestnictwa w II turze wyborów. Do urn wybiera się 72 proc. badanych, 15 proc. sprawę jeszcze musi przemyśleć, a tylko 13 proc. na pewno nie weźmie udziału w elekcji. Sondaż ten przeprowadzono jednak w szerszym odstępie czasowym (14-20 maja), a więc część ankietowanych udzieliła odpowiedzi jeszcze przed debatą prezydencką i ujawnieniem afery związanej z pracą Andrzeja Dudy na poznańskiej prywatnej uczelni.

Trzecie badanie, zlecone przez Super Express a przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych daje wynik remisowy z nieznacznym wskazaniem na Komorowskiego. „Gajowy” może liczyć na głosy 47, 3 proc. respondentów, a kandydat PiS – na 47 proc. Grupa niezdecydowanych została oszacowana na 5,7 proc. To badanie zapowiada jednak niższą frekwencje. Na wybory wybiera się 59 proc. uczestników, lokali wyborczych nie zamierza odwiedzić aż 38,1 proc., a 2,9 proc. potrzebuje jeszcze czasu do namysłu.

Sondaż został przeprowadzony w dniu 20 maja 2015 roku, metodą telefoniczną na reprezentatywnej próbie 1100 osób.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…