Europejski Instytut Statystyczny przedstawił dane dotyczące bezrobocia za sierpień miesiąc. Wynika z nich, że ten wskaźnik patologizacji rynku pracy we wspólnocie obniżył się o niecały punkt procentowy w stosunku do tego samego okresu w ubiegłym roku.
Zgodnie z raportem Eurostatu bezrobocie w UE spadło z 9,3 proc. w sierpniu 2015 roku do 8,6 proc. w sierpniu 2016 roku. Miesiąc wcześniej wskaźnik ten wyniósł 8,6 proc. Nieznaczny spadek bezrobocia zanotowano także w relacji rok do roku w strefie Euro – z 10,7 proc. rok wcześniej do 10,1 proc. w w sierpniu. Najniższe bezrobocie zanotowano na w Czechach – 3,9 proc, w Niemczech – 4,2 proc. i na Malcie – 4,8 proc. Najgorzej było, można rzec tradycyjnie, w Grecji (23,4 proc.) i Hiszpanii (19,5 proc.). Na kolejnym miejscu od końca uplasowała się Chorwacja, ze wskaźnikiem 12,9 proc.
Raport Eurostatu stwierdza także, iż w okresie rok do roku spadek bezrobocia odnotowano aż w 24 krajach UE. W trzech innych wskaźnik bezrobocia wzrósł. Najgorzej pod tym względem wypadła Estonia oraz Austria. W pierwszym z tych krajów odnotowano wzrost przekraczający jeden punkt procentowy. W Estonii bezrobocie „skoczyło” z 5,3 proc na 6,8 proc, zaś w Austrii o pół punktu proc – z 5,7 proc na 6,2 proc.
Jeśli chodzi o największe spadki, to odnotowały je wspomniana wcześniej Chorwacja, która, pomimo mizernego wyniku, zdołała jednak stać się liderem jeśli chodzi o zmiany, gdyż rok wcześniej, w sierpniu, bezrobocie wynosiło tam 16,9 proc. Na drugim miejscu w tym rankingu znajduje się Cypr, gdzie bezrobocie w stosunku do tego samego miesiąca ubiegłego roku spadło z 14,7 proc. do 12,1 proc.
Spadło również, i to nie bagatelnie, bezrobocie w Polsce. W sierpniu 2015 r. wskaźnik ten wynosił w kraju 7,4 proc., zaś dwa miesiące temu 5,9 proc. Aż dziś bierze, iż prorządowe media publiczne i prywatne nie cytują tych danych gromiąc „piąte pokolenie UB” z PO i chwaląc się własnymi sukcesami na polu walki z bezrobociem.
Na koniec warto przytoczyć dane dotyczące braku zatrudnienia wśród osób poniżej 25 orku życia. Generalnie biorąc, w omawianym okresie, bezrobocie w tej grupie wiekowej spadło z 20,1 proc. do 18,6 proc. Niemniej, dramatyczna jest wciąż sytuacja w Grecji, gdzie aż 47,7 proc. ludzi poniżej 25 roku życia pozostaje bez pracy (dane z czerwca) i w Hiszpanii, gdzie wskaźnik ten wynosi 43,2 proc.
Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej
Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…