Jeszcze żaden prezydent po 1989 roku nie miał tak niskiego poparcia społecznego na początku swojej pierwszej kadencji. Niewielkim pocieszeniem dla Andrzeja Dudy może być fakt, że rząd Ewy Kopacz ma jeszcze gorsze notowania od niego.

 

Prezydent Andrzej Duda / wikipedia commons
Prezydent Andrzej Duda / wikipedia commons

Z sondażu przeprowadzonego przez TNS Polska wynika, że obecna głowa państwa dobrze wykonuje swoje obowiązki według zaledwie 36 proc. ankietowanych. Oznacza to spadek aż o 5 pkt proc. w porównaniu z sierpniowym badaniem. Warto zwrócić uwagę, że wśród zwolenników prezydenta jedynie 8 proc. jest „zdecydowanie” zadowolonych z jego dotychczasowych dokonań. Opcję „raczej dobrze” wybrało 28 proc respondentów.

Wśród 29 proc. uczestników sondażu, którzy uważają, że polityk PiS jest złym prezydentem, 20 proc. jest przekonanych, że swoją służbę wypełnia „raczej źle”, a 9 proc. uważa, że „zdecydowanie źle”. Spora jest grupa niezdecydowanych. Aż 35 proc. Polaków nie ocenia Andrzeja Dudy ani dobrze, ani źle.

Dobre samopoczucie lokatorowi Belwederu może poprawić informacja, że jeszcze mniej Polaków ufa obecnej Radzie Ministrów. Rząd Platformy Obywatelskiej źle ocenia aż dwóch na trzech uczestników badania. 67 proc. uważa, że ekipa Ewy Kopacz jest złym rządem dla Polski. 22 proc. jest zdania, że obecny gabinet sprawuje swoją misję „zdecydowanie źle”. Taki sam odsetek ankietowanych deklaruje dla niego poparcie, jednak zaledwie 1 proc. określa swoją ocenę jako „zdecydowanie” pozytywną. Neutralną postawę wobec Rady Ministrów wyraziło 11 proc. respondentów.

„Ocena pracy rządu utrzymuje się na podobnym poziomie w stosunku do ubiegłego miesiąca, można jedynie odnotować, że w porównaniu z wynikami z sierpnia o 2 punkty procentowe zmalał odsetek ocen pozytywnych” – tłumaczą w komentarzu do badania specjaliści z TNS Polska.

Nieco lepiej wyglądają notowania samej Ewy Kopacz. 34 proc. Polaków jest zadowolonych ze swojej pani premier. 3 proc. uważa jej dotychczasowy dorobek za „zdecydowanie” dobry. Mimo to w jej odbiorze wciąż jednak przeważają oceny negatywne. „Ponad połowa społeczeństwa (54 proc.) źle ocenia pracę Ewy Kopacz – co trzeci badany uważa, że raczej (34 proc.), a co piąty ankietowany (20 proc.), że zdecydowanie źle pełni rolę premiera. 12 proc. Polaków nie wyraża zdecydowanej opinii w tej sprawie” – czytamy w komunikacie TNS Polska.

W porównaniu z sierpniem Ewa Kopacz odnotowała jednak 4 proc. wzrost zaufania społecznego. Ubyło natomiast jej przeciwników – o 5 pkt procentowych.

Badanie przeprowadzono między 4 a 9 września 2015 r. na ogólnopolskiej próbie 1017 mieszkańców Polski powyżej 15. roku życia. TNS Polska zapytał Polaków o to, jak oceniają pracę rządu, premier Ewy Kopacz oraz prezydenta Andrzeja Dudy.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Koalicji Lewicy może grozić rozpad. Jest kłótnia o „jedynkę” do PE

W cieniu politycznej burzy, koalicja Lewicy staje w obliczu niepewnej przyszłości. Wzrasta…