Stowarzyszenie Barbary Nowackiej złożyło projekt ustawy, ograniczający związki państwa z Kościołem. „Inicjatywa Polska” jest niewielkim ugrupowaniem, ale należącym do Koalicji Europejskiej. Pytanie, jak się zachowają pozostali partnerzy tego ugrupowania.

Nowacka podczas prezentacji projektu podkreślała z naciskiem, że jej dokument nie podważa ustaleń Konkordatu z 1993 r. (wszedł w życie w 1998 r.). Niemniej, jak wynika z lektury, wprowadza kilka istotnych rozwiązań, które pomogą ucywilizować życie polityczne w Polsce i choć w pewnej mierze wywalczyć prawdziwą świeckość państwa, deklarowaną przecież w Konstytucji.

Jak mówi inicjatorka – dokument opiera się na trzech filarach: obecności Kościoła katolickiego w szkołach, likwidacji Funduszu Kościelnego i rozwiązaniu wspólnych komisji rządowo-kościelnych, a na to miejsce powołanie jednego ciała, zajmującego się relacjami państw-Kościół.

Pod projektem ustawy zebrano 40 tysięcy podpisów, co, wg. niektórych prawicowych mediów jest słabym wynikiem. Nowacka proponuje, by zostało zniesione finansowania religii w szkołach, zaś lekcje tego przedmiotu były organizowane wyłącznie na pierwszych lub ostatnich godzinach lekcyjnych. Poza tym projekt proponuje zniesienie opłacania z budżetu państwa składek zdrowotnych i ubezpieczenia społecznego, które państwo płaci za księży.

– Nie ma żadnej przestrzeni, żeby wykonywać większe gesty wobec Kościoła, niż potrzeba, szczególnie w takiej sytuacji budżetowej, w jakiej dzisiaj jest nasze państwo, gdzie nie ma pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli, albo dla osób z niepełnosprawnościami – powiedział Barbara Nowacka.

Trzecią propozycją jest likwidacja Funduszu Kościelnego, od 1990 roku finansowany wyłącznie przez państwo polskie – w zeszłym roku było to 156 893 000 PLN.

Propozycje ugrupowania Inicjatywa Polska jest krokiem we właściwym kierunku – zmiany statusu Polski z kraju wyznaniowego na państwo świeckie. W obecnym układzie sił w parlamencie oczywiście nie ma mowy o przyjęciu go przez sejmową większość, ale istotne będzie samo głosowanie nad nim. Jeżeli partnerzy ugrupowania Nowackiej zagłosują za, tym samym zadeklarują się jako zwolennicy proponowanych rozwiązań i w przypadku zwycięstwa w następnych wyborach będzie im niezręcznie zmieniać swoją decyzję.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Uchachałem się jak norka! No i niech spróbują, no i niech spróbują! Czarni im pokażą gdzie raki mieszkają.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rosja wraca do Afganistanu. Tym razem bez przelewu krwi

Po panicznej ucieczce wojsk USA z Afganistanu, Moskwa próbuje wejść na puste miejsce. Tym …