Czy mieszkańcy Aleppo odetchną od wojennego koszmaru? Rosja i USA zgodnie informują, że tymczasowe zawieszenie broni obowiązuje w mieście od północy. Na razie potrwa 48 godzin.

fot. https://www.youtube.com/watch?v=SLJgNSupnwI
fot. https://www.youtube.com/watch?v=SLJgNSupnwI

Wiadomość o tym, że wojska syryjskie i większość oddziałów opozycyjnych zgodziły się na 48 godzin przerwać walkę, podano jednak do wiadomości publicznej dopiero kilka godzin później. Ani Amerykanie, ani Rosjanie nie byli do końca pewni, czy wspierana przez nich strona naprawdę zastosuje się do wytycznych i przestanie atakować drugą, „przy okazji” pozbawiając życia kolejnych cywilnych mieszkańców miasta. Jak na razie udało się – obie strony stwierdziły, że od północy liczba aktów przemocy bardzo znacząco spadła. Do ostatnich godzin przed początkiem rozejmu trwały natomiast zacięte walki w zachodniej dzielnicy miasta Dżami’at az-Zahra, w których zginęło co najmniej kilkunastu żołnierzy i partyzantów opozycji. Każda ze stron podawała wczoraj, że starcie zakończyło się jej sukcesem.

W oficjalnym komunikacie Departamentu Stanu USA czytamy, że Amerykanie będą naciskać na organizacje opozycyjne, by te nie zerwały rozejmu. Oczekują równocześnie, że tak samo postąpią Rosjanie w odniesieniu do Baszszara al-Asada. Swoje stanowisko przedstawił również Stephen O’Brien, który w ONZ kieruje agendą odpowiedzialną za prawa człowieka. Zapowiedział on, że sprawcy „zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości”, którzy są po obydwu stronach krwawego konfliktu, zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. ONZ ma również wykorzystać rozejm na dostarczenie pomocy humanitarnej mieszkańcom oblężonego miasta.

Choćby chwilowego spokoju na darmo oczekują natomiast mieszkańcy wielu innych miast w Syrii. Przykładowo w Hims do ataków terrorystycznych, zwykle organizowanych przez Państwo Islamskie lub Front Obrony Ludności Lewantu, dochodzi niemalże codziennie. Wczoraj dziewięciu przypadkowych ludzi zabił tam samochód-pułapka ustawiony przed punktem werbunkowym armii, dzisiaj co najmniej sześć osób zginęło w zamachu samobójczym.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Sąd Najwyższy otwiera furtkę do karania hierarchów kościelnych chroniących pedofili

Ten ważny wyrok Sądu Najwyższego może stać się początkiem całego procesu, który oczyściłby…