Podczas ostatniego dnia pobytu na Światowym Forum Ekonomicznym polski prezydent spotkał się ze swoim brazylijskim odpowiednikiem. Jair Bolsonaro zrobił na Andrzeju Dudzie wielkie wrażenie.

Tematem spotkania były sprawy gospodarcze i polityczne. Polskiemu prezydentowi  w żadnym stopniu nie przeszkadzają antydemokratyczne poglądy nowego włodarza kraju kawy.  Wręcz przeciwnie – robią na nim jak najlepsze wrażenie. Ocenił, że biorąc pod uwagę potencjał obu państw można wielokrotnie zwiększyć wzajemną wymianę handlową. Jako utrudnienie wskazał brak umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Brazylią. Duda zaakcentował też, że pierwszych trzech kwartałach 2018r. obroty wzrosły o 47 proc., a polski eksport do Brazylii zwiększył się o 26 proc.
Panowie prezydenci rozmawiali też o sprawach geopolitycznych. Duda zapewnił, że podoba mu się wizja świata w wydaniu Bolsonaro. Brazylijski neofaszysta przedstawił też koledze z Warszawy swoją ocenę sytuacji w Wenezueli.  Duda jedynie to zakomunikował dziennikarzom, nie wspominając o tym czy podziela zdanie najwierniejszego sojusznika Waszyngtonu.
Andrzej Duda był pod tak wielkim wrażeniem swojego rozmówcy, że postanowił zaprosić go do Polski.  – Brazylia to nasz największy partner w Ameryce Południowej. Chciałbym poprzez moje spotkanie z Panem Prezydentem tę relację pogłębić. Mam nadzieję, że może będziemy się mogli spodziewać wizyty Prezydenta Brazylii w Polsce – mówił rezydent Belwederu w.  wywiadzie dla TVP Info.
Jair Bolsonaro jest przedstawicielem brazylijskiej skrajnej prawicy. Podczas kampanii wyborczej zapowiedział rządzenie za pomocą przemocowych metod, znanych z mrocznych czasów junty wojskowej. Jedną z obietnic były aresztowania osób o poglądach lewicowych, a także osób o orientacji innej niż heteroseksualna, działaczy na rzecz praw zwierząt oraz ekologów. Ci ostatni są cierniem w oku Bolsonaro, gdyż jednym z głównych celów jego prezydentury jest zniesienie obszarów ochronnych w części Amazonii i zaproszenie do inwestycji wielkiego kapitału. Mimo strasznych pomysłów w dziedzinie gospodarki i klimatu prezydent Brazylii jest pupilem Stanów Zjednoczonych.
Bliskość jaką poczuli do siebie ci dwaj przywódcy nie powinna nikogo dziwić. Słowa i czyny wskazują, iż są to politycy z dokładnie tego samego podwórka ideologicznego: nienawidzący mniejszości, wyznający obskurancką odmianę patriotyzmu, traktujący demokratyczne bezpieczniki jako przeszkody do „zrobienia porządku”, klimatyczni denialiści, a nader wszystko – miłujący wolny rynek oraz dbający o strategiczny sojusz ze Waszyngtonem.

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Ten wieśniak jest nawet na to za głupi, by wprowadzić u nas taki faszyzm jak tam, ale co się naślini to jego. Ciekawe tylko, czy przy nim też stał na baczność.

  1. Gdybyż to było „to jego”…
   Niestety, zatruwa w ten sposób skutecznie życie społeczne.
   Tego zbyć żartem i machnięciem ręki nie można.
   To jest groźne.

 2. Brak słów po prostu.
  Oczywiście w 2RP (po śmierci Piłsudskiego) hołubili Goeringa i Hitlera, ale to przekracza tamte granice podłości.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Indyjscy pracownicy portowi odmówili przeładunku izraelskiej broni

Indyjski związek zawodowy robotników portowych, Water Transport Workers Federation of Indi…