W wyjątkowy perfidny i bezczelny sposób swoją ideologię stara się promować brytyjska neonazistowska grupa National Action. Organizacja chwali się założeniem w Glasgow banku żywności „tylko dla białych”, we współpracy ze szkockimi komórkami Narodowego Odrodzenia Polski.

Neonaziści podczas akcji. Widoczny mężczyzna w koszulce Narodowego Odrodzenia Polski / fot. National Action
Neonaziści podczas akcji. Widoczny mężczyzna w koszulce Narodowego Odrodzenia Polski / fot. National Action

National Action pod względem radykalizmu bije na głowę bardziej znane organizacje brytyjskiej skrajnej prawicy. Jako swój cel wskazuje zebranie grupy zdolnej do przeprowadzenia w Wielkiej Brytanii czystki etnicznej. Organizowali już obchody ku czci Josefa Mengele i jego pseudoeksperymentów, obozy szkoleniowe dla sympatyków z nauką ideologii nazistowskiej oraz posługiwania się nożem, zasłynęli także hejlowaniem na terenie obozu zagłady w Buchenwaldzie i wywieszeniem w Newcastle banneru z hasłem „Hitler miał rację”.

Teraz neonaziści zabrali się za rekrutację nowych członków spośród najbiedniejszych mieszkańców Glasgow. Jak chwalą się na swojej stronie internetowej, rozpoczęli inicjatywę White Rescue – przekazywanie bezdomnym darmowej żywności i ubrań. Pomoc otrzymać mogą jednak tylko biali, przy okazji słysząc, że ich tragedia życiowa to wina rządzących, którzy wpuszczają do kraju hordy cudzoziemców zamiast zadbać o rodowitych Brytyjczyków. To akcja bezpośrednio zainspirowana działaniami hitlerowców, którzy zanim przejęli władzę pozyskiwali poparcie m.in. poprzez tworzenie organizacji udzielających doraźnego wsparcia ubogim, których podczas Wielkiego Kryzysu nie brakowało. Biednych i zdesperowanych w swoje szeregi przyciągają w ten sposób również faszyści z greckiego Złotego Świtu. Na tyle skutecznie, by w ostatnich wyborach zdobyć 7 proc. poparcia i 18 miejsc w krajowym parlamencie. National Action nie ukrywa, że dopóki nie starcza jej jeszcze sił na wymarzoną czystkę etniczną, chce przynajmniej powtórzyć ten sukces.

W całej sprawie, którą z oburzeniem nagłaśniają brytyjskie organizacje antyfaszystowskie, jest jeszcze polski akcent. Działające w Szkocji komórki Narodowego Odrodzenia Polski biorą aktywny udział w rasistowskiej „dobroczynności”, National Action wprost nazywa polskich nacjonalistów swoimi partnerami w ulicznej kampanii. Ma to miejsce w czasie, gdy Polacy na Wyspach coraz częściej padają ofiarami oszalałych z nienawiści typów właśnie takich, jak ci, z którymi brata się w Glasgow NOP. Dalszy komentarz chyba zbędny.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Rozumiem, że polscy anarchiści robiąc akcje rozdawania żywności także inspirują się hitlerem, bo on tak robił x lat temu?

    ps. kop w nop

    1. Bzdury wypisujesz. Nie przypominam sobie, żeby anarchiści rekrutowali i wciskali swoją ideologię bezdomnym i potrzebującym..

    2. Jedzenie zamiast bomb i tak dalej istnieje w Polsce i w innych krajach, ale nikt nikomu nie wciska żadnej ideologii.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Szwajcaria: płaca minimalna receptą na kryzys. Na razie w Genewie

Za płacą minimalną w wysokości 23 franków szwajcarskich za godzinę opowiedziało się w refe…