Konfrontacje
Mufagara: sceny pogromowe w dniu Święta Szałasów
Dziesiątki zamaskowanych izraelskich osadników zorganizowało atak na palestyńską wioskę Mufagara, bijąc mieszkańców, rzucając w nich kamieniami, siejąc spustoszenie w każdym domu.
czytaj dalej »Amerykański taniec śmierci na jemeńskim podwórku
Stany Zjednoczone prezentują się jako siła działająca na rzecz dobra i pokoju na Bliskim Wschodzie – a równocześnie sprzedają Arabii Saudyjskiej co najmniej pięć razy więcej broni, niż wysyłają pomocy humanitarnej Jemenowi, jeśli przeliczyć wartość jednego i drugiego na dolary. Dane opublikowane przez ONZ i Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad…
czytaj dalej »USA dały Azerbejdżanowi zielone światło na wojnę [rozmowa]
Rosja i Stany Zjednoczone są głównymi stronami w Górskim Karabachu, Turcja jest graczem z drugiego szeregu, a Izrael nadal nie zajął jednoznacznego stanowiska w sprawie nowych napięć między Erywaniem a Baku – mówi Farszad Golzari, irański analityk polityki zagranicznej, dziennikarz specjalizujący się w sprawach bezpieczeństwa, w rozmowie z Władimirem Mitewem,…
czytaj dalej »Francja walczy: precz z egoizmem, niech żyje solidarność! [rozmowa]
O tym, jak zmieniła się Francja i Francuzi przez rok protestów Żółtych Kamizelek, w jaki sposób demonstraci i demonstrantki chcieliby przekształcać swoje społeczeństwo i czy trwający od blisko miesiąca strajk generalny zrobi wrażenie na Emmanuelu Macronie Portal Strajk rozmawia z Moniką Karbowską, aktywistką antykapitalistycznej lewicy, która od 26 lat żyje…
czytaj dalej »Europa mogłaby zatrzymać inwazję na Rożawę, ale boi się rewolucji [rozmowa]
O rasistowskiej polityce Turcji, funkcjonowaniu demokracji bezpośredniej w Rożawie i o tym, czego społeczność międzynarodowa nie robi w obliczu ataku na zamieszkiwaną głównie przez Kurdów północno-wschodnią Syrię mówi Ercan Ayboga, aktywista współtworzący projekt demokratycznego konfederalizmu w Rożawie i współautorem książki „Rewolucja w Rożawie. Demokratyczna autonomia i wyzwolenie kobiet w syryjskim…
czytaj dalej »Okupacja Syrii potrwa jeszcze wiele lat. Pentagon potwierdza
Szef amerykańskiego ministerstwa wojny, czyli sekretarz obrony Mike Esper został przesłuchany przez Komisję Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów. Wiadomo już, że żadnego wycofania wojsk amerykańskich z Syrii nie uświadczymy. Przynajmniej nie w dającej się przewidzieć przyszłości.
czytaj dalej »Nowe Himalaje politycznej ksenofobii w Stanach Zjednoczonych. Milcząca akceptacja światowej opinii publicznej budzi grozę
Świat siedzi cicho, ponieważ chodzi o Rosję. Nowe normy poprawności politycznej już nie tylko pozwalają, lecz nawet nakazują ludziom „przyzwoitym” włączyć się – przynajmniej od czasu do czasu – w globalny festiwal nienawiści i pogardy wobec tego kraju, jego społeczeństwa i władzy. Nowy ruch amerykańskiego Senatu podbija poprzeczkę.
czytaj dalej »Incydent w cieśninie Ormuz i Biały Dom Wariatów
Po okresie rosnących napięć między Waszyngtonem a Teheranem, niedługo po tym, jak Waszyngton ogłosił, że to Iran odpowiada za niewyjaśniony jak dotąd „atak” na japońskie tankowce 13 czerwca w Zatoce Omańskiej (w którym nie miał żadnego interesu, wręcz przeciwnie, tym bardziej w czasie wizyty premiera Abe w Teheranie), 20 czerwca…
czytaj dalej »Mołdawia: zanim ostatni zgasi światło
Głosowali, bo pracują w sektorze państwowym i otrzymali polecenie „z góry”. Inni przyszli do lokali wyborczych z przyzwyczajenia. Jeszcze innych – pośrednio lub bezpośrednio – przekupiono. Tylko niewielka część społeczeństwa, wrzucając kartę do urny w wyborach parlamentarnych w Mołdawii 24 lutego naprawdę coś czuła. Zwykle była to złość i chęć…
czytaj dalej »Indie. Strajk dwustu milionów
8 i 9 stycznia około dwieście milionów robotników i robotnic zorganizowało ogólnokrajowy strajk, który zadziałał niczym nagle pociągnięta wajcha awaryjnego hamowania Shatabdi Express (jednego z najdroższych i najbardziej ekskluzywnych środków transportu, nie trzeba dodawać, że dostępnego tylko dla najbogatszych). Strajk został zorganizowany przez 10 central związkowych, które w ten sposób…
czytaj dalej »Argentyna w objęciach MFW. Neoliberalizm, kryzys, bunt (cz. II)
Prezentujemy dalszy ciąg analizy sytuacji w Argentynie przygotowanej przez think tank The Tricontinental. Ponad czterdziestomilionowy kraj Ameryki Łacińskiej od ponad dwóch lat jest areną neoliberalnej destrukcji, a ruchy sprzeciwu dopiero się organizują. Czy ich obecna sytuacja i rozwój dają powody do optymizmu? Analitycy The Tricontinental ostrożnie sugerują, że tak –…
czytaj dalej »Francja: uderzenie w lewicę
16 października o świcie uzbrojona policja rozpoczęła przeszukania w 17 miejscach jednocześnie, związanych bezpośrednio z Nieuległą Francją (LFI) – legalnym, opozycyjnym ruchem lewicowym, reprezentowanym w parlamencie. Zajęto i wywieziono wszystkie komputery i telefony komórkowe aktywistów, spisy członków, dokumentację. Nigdy dotąd w historii V Republiki nie doszło do podobnej operacji, możliwej…
czytaj dalej »Dżamal Chaszodżdżi, prawa człowieka i kompleks militarno-przemysłowy
Zabójstwo saudyjskiego dziennikarza i felietonisty „Washington Post” Dżamala Chaszodżdżiego stworzyło napięcie w relacjach między USA i Arabią Saudyjską. Donald Trump ostrzegł Arabię Saudyjską przed „surową karą”. Saudyjski rząd, gdy jeszcze twierdził, że nie ma nic wspólnego ze zniknięciem dziennikarza, odpowiedział na pogróżki, zapowiadając „silniejsze” kroki wymierzone przeciw Trumpowi, jeśli monarchia…
czytaj dalej »Wstać czy siedzieć, albo raz jeszcze lewicowo o migracji
„Tego, czego nie chcemy…”, powiedział Jean Jaurès w 1894 r., obserwując ówczesną formę migracji « to tego, żeby międzynarodowy kapitał szukał siły roboczej na rynkach, na których ona jest najbardziej poniżona, upodlona, zdeprecjonowana, po to, żeby ją potem wyrzucić poza kontrolą i wszelkiej regulacji na rynku francuskim, tak żeby płace…
czytaj dalej »Lana Del Rey, Eurowizja i bojkot Izraela
Wygląda na to, że kontrowersje, jakie latem bieżącego roku wybuchły wokół dwóch imprez kulturalnych w Niemczech, to była zaledwie rozgrzewka.
czytaj dalej »Przemoc Izraela
Przemoc Izraela w stosunku do Palestyńczyków przyjmuje formy tak okrutne i szokujące, stosowane na taką skalę, że nawet odruchowy sprzeciw i publiczne potępienia bardzo często sprawiają wrażenie bezradnych, w jakiś sposób nieadekwatnych, do tego stopnia, że czasem niemal strzelają kulą w płot.
czytaj dalej »Przeciw partiom wojny
Sprawy międzynarodowe nie interesują polskiej opinii publicznej. Zwykle zajmują niewiele miejsca w mediach i są na szarym końcu gazet, czy programów informacyjnych. Dlaczego? Bo wśród elit politycznych III RP nie są one sporne. Wszystkie liczące się siły polityczne, niezależnie czy są aktualnie przy władzy, czy w opozycji popierają agresywna politykę…
czytaj dalej »Szyici i sunnici – odwieczny konflikt?
Pomiędzy dwiema głównymi gałęziami islamu istnieją poważne różnice doktrynalne, których korzenie sięgają VII wieku. Ale czy naprawdę najlepszym sposobem na rozumienie napięć w regionie jest studiowanie historii islamskiej teologii? A co, jeśli obecny kształt napięć pomiędzy krajami, które tradycyjnie opisywane są rozmieszczaniem po dwóch stronach tej opozycji jest tak długowieczny,…
czytaj dalej »Brazylia: mechanizm liberalnego populizmu
23 marca premierę na Netfliksie miał drugi po Narcos serial brazylijskiego reżysera i producenta José Padilhi stworzony przez niego dla tej platformy, tym razem w duecie z Eleną Soarez. O Mecanismo, w Polsce pod mniej zwięzłym tytułem Dobrze naoliwiona maszyna, oparty jest na sensacyjnych wydarzeniach znanych jako Operação Lava Jato…
czytaj dalej »Eichmann w małym formacie
„Procent obywateli prezentujących postawy nacjonalistyczne stale rośnie i jest to poważny powód do zmartwień. Czy zatem nie nastał najwyższy czas, by zamiast odcinać się od tych »diabolicznych potworów« spróbować zrozumieć przyczyny tego stanu rzeczy?” – pyta Kaja Puto w swoim felietonie na stronie Krytyki Politycznej. Staje w obronie Magdy Ruty, reportażystki…
czytaj dalej »
Recent Comments