Turecka prokuratura domaga się dożywotniego więzienia dla dwóch dziennikarzy opozycyjnej gazety Cumhuriyet. Pretekstem  jest „ujawnienie tajemnicy państwowej” – dziennik opublikował bowiem raport, z którego wynika, że prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan, oraz szef tureckich służb bezpieczeństwa, Hakan Fidan, byli bezpośrednio zamieszani w przemyt broni dla islamskich bojowników w Syrii.

Can Dundar i Erdem Gul - dziennikarze, którym grozi dożywotnie więzienie / youtube.com
Can Dundar i Erdem Gul – dziennikarze, którym grozi dożywotnie więzienie / youtube.com

Can Dundar i Erdem Gul od listopada ub.r. przebywają w więzieniu Silivri na przedmieściach Stambułu. Zostali aresztowani po tym, jak w Cumhuriyet ukazał się artykuł ich autorstwa, a w którym postawili tezę, że skonfiskowany w styczniu 2014 r. na turecko-syryjskiej granicy ładunek broni był przeznaczony dla walczących w syryjskiej wojnie domowej ugrupowań dżihadystycznych, w tym Organizacji Państwa Islamskiego. Po publikacji, prezydent Turcji zapowiedział, że żurnaliści „zapłacą cenę”. Już wkrótce może się okazać, że groźba autorytarnego władcy z Ankary była realna.   Za „ujawnienie tajemnicy państwowej w szpiegowskich celach”, „planowanie zbrojnego obalenia władzy” oraz „wspieranie organizacji terrorystycznej” Dundar i Gul mogą spędzić resztę życia w w więzieniu.

Sytuacja Dundara i Gula jest kolejnym przykładem na łamanie wolności słowa w Turcji – w styczniu 27 osób z inicjatywy „Wykładowcy dla Wolności” (zrzeszającej akademików) zostało aresztowanych pod zarzutem „znieważenia narodu tureckiego” i „wspierania organizacji terrorystycznej” po tym, jak wystosowali list otwarty potępiający politykę rządu tureckiego wobec społeczności kurdyjskiej.

[crp]
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Koalicji Lewicy może grozić rozpad. Jest kłótnia o „jedynkę” do PE

W cieniu politycznej burzy, koalicja Lewicy staje w obliczu niepewnej przyszłości. Wzrasta…