Share Button

„Nasza ziemia – nasi bohaterowie”, „Precz z polskimi szowinistami” takie hasła towarzyszyły pikiecie nacjonalistów partii Swoboda pod polskim konsulatem w Łucku na Ukrainie.

Marsz ku czci Stepana Bandery, Kijów, styczeń 2015 r. / fot. Wikimedia Commons
Marsz ku czci Stepana Bandery, Kijów, styczeń 2015 r. / fot. Wikimedia Commons

Był też baner z napisem „Mazur pamiętaj – na Wołyniu narodziła się UPA (Ukraińska Powstańcza Armia)”. Nacjonaliści zwracali się w nim bezpośrednio do polskiego konsula generalnego w Łucku Wiesława Mazura, kierującego placówką od kwietnia.

Mazur podpadł nacjonalistom ukraińskim za niegdysiejsze skomentowanie faktu nadania w 2010 roku przez prezydenta Ukrainy Juszczenkę tytułu Bohatera Ukrainy Stefanowi Banderze, szefowi OUN.

– Na pytanie dziennikarza, co ja o tym sądzę, odpowiedziałem wprost: jak może być bandyta bohaterem. Te rzeczy muszą być nazwane po imieniu, nie mamy co głowy w piasek chować – mówił Mazur.

– Rozmowa, współpraca i nasza otwartość spowoduje, że oni jednak uznają i nauczą się, że jednak to zrobili – dodawał pracownik polskiej dyplomacji.

Mazur, który wtedy pracował we Lwowie, został w trybie pilnym wezwany do ukraińskiego MSZ gdzie przekazano mu „stanowisko strony ukraińskiej mówiące o niecelowości zaostrzania dyskusji publicznej na temat skomplikowanych kwestii wspólnej historii oraz braku akceptacji dla dalszego upolityczniania tej problematyki w celu zapobiegania nasilenia napięcia społecznego między ukraińskim i polskim narodem i pogorszenia stosunków dwustronnych”. Jednak wycofania Mazura do Polski od naszego MSZ nie zażądano.

Sprawa wróciła teraz wraz z objęciem przez Mazura konsulatu w Łucku. Ukraińscy narodowcy demonstrowali tak przeciwko polskiej polityce, która – ich zdaniem – nie wykazuje „szacunku dla ukraińskiej historii i bohaterów narodowych”, jak i osobiście przeciwko konsulowi Mazurowi – domagając się jego odwołania.

Share Button

4 komentarze

 1. Tadeusz napisał:

  Niestety ale Łuck to nasza ziemia. w Kijowie ,Odessie,Winnicy czy w Żytomierzu , że nie wspomnę o Lwowie przed I wojna światową 70-80% ludności posługiwało się językiem polskim i wychodziła polska prasa codzienna

 2. jurkisz napisał:

  a jakie mamy prawo do piętnowania banderowców, skoro w Polsce mamy kult rozmaitych Kurasiów, „Burych”, „Łupaszków” itd.?

  • „Trafiła kosa na kamień!”. „Złapał Kozak Tatarzyna, a Tatarzyn za łeb trzyma”.

 3. Nikt napisał:

  „Nienawiść wrosła w serca i zatruła krew pobratymczą”. To Sienkiewicz. Tatar.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*