Polska popiera przyjęcie Ukrainy do Unii Europejskiej na podstawie specjalnej, przyspieszonej procedury – deklaruje prezydent Andrzej Duda. Z apelem o włączenie swojego kraju do wspólnoty wystąpił również Wołodymyr Zełenski. – Dziękujemy naszym partnerom, że stoją po naszej stronie. Ale naszym celem jest bycie razem ze wszystkimi Europejczykami, na równych prawach – powiedział w porannym wystąpieniu do Ukraińców.

Wczoraj Unia Europejska podjęła decyzję o zakupie broni dla Ukrainy i jej przekazywaniu. Podobnie zachowuje się szereg państw wspólnoty. Decyzja na poziomie europejskim jest bezprecedensowa, bo jeszcze nigdy wspólnota nie zdecydowała, by w momencie otwartego konfliktu zbrojnego wesprzeć jedną ze stron w ten sposób.

Polska uważa, że należy zrobić jeszcze więcej. Prezydent Andrzej Duda oficjalnie wystosował stanowisko, w którym wzywa do przyjęcia Ukrainy do UE, natychmiast, na podstawie uproszczonej procedury.

Ekspresowa ścieżka

– Polska opowiada się za ekspresową ścieżką członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. Status kandydata powinien być udzielony natychmiast, a rozmowy o członkostwie rozpoczęte niezwłocznie po tym. Ukraina ma mieć też dostęp do środków z UE na odbudowę. Polska zdaje sobie sprawę z kosztów i jako członek UE jest gotowa w nich uczestniczyć – czytamy na oficjalnej stronie prezydenta Polski.

W podobnym tonie wypowiadał się polski premier Mateusz Morawiecki podczas rozmów z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Natomiast polscy europosłowie zamierzają zgłosić poprawkę do rezolucji w sprawie Ukrainy, nad którą ma głosować Europarlament. Będzie ona zawierała właśnie wezwanie o szybkie przyjęcie Kijowa do wspólnoty.

Zełenski: chcemy być Europejczykami

Ukraina faktycznie stara się o szybkie przyjęcie do Unii – wspomniał o tym Wołodymyr Zełenski w swoim cyklicznym krótkim wystąpieniu do Ukrainek i Ukraińców. 28 lutego rano mówił o wdzięczności za dotychczasowe europejskie wsparcie.

– Zwracamy się do Unii Europejskiej o sprawną akcesję Ukrainy na podstawie nowej specjalnej procedury. Jesteśmy wdzięczni partnerom za to, że są razem z nami. Ale nasz cel, to być razem ze wszystkimi Europejczykami i przede wszystkim być z nimi na równych prawach. Jestem pewien, że to sprawiedliwe – powiedział Zełenski.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Nowa Kaledonia: protesty, kolonializm i niepodległość

Od tygodnia na wyspie południowego Pacyfiku trwają zamieszki i starcia z francuską policją…